Wielkie święto w Zakliczynie. Uroczyście otwarto zrewitalizowany Rynek

  • 21.05.2022, 19:21
  • Zbigniew Filar
wielkie-swieto-w-zakliczynie-oficjalnie-otwarto-zrewitalizowany-rynek.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
To historyczna inwestycja w dziejach Zakliczyna. Przez prawie 2,5 trwał tu remontu Rynek, teraz rewitalizacja została zakończona. Z tej okazji uroczyście świętowano przed zakliczyńskim ratuszem, było przecięcie wstęgi, poświęcenie oraz wystąpienia zaproszonych gości. Głos zabrał też burmistrz Dawid Chrobak.

- Dziś uroczyście otwieramy rynek po rewitalizacji. Cieszymy się, że wszystko tak pięknie wygląda, a jednocześnie udało zachować się sięgającą czasów średniowiecza handlową tradycję rynku w Zakliczynie. Rynek w Zakliczynie jest drugim co do wielkości po krakowskim rynku w Małopolsce, zdajemy sobie sprawę, że nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie wsparcie ze strony polskiego rządu oraz Zarządu Województwa Małopolskiego - mówił Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn. 

W wydarzeniu udział wziął minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który chwalił działania samorządu w Zakliczynie. - Tutaj samorządowcy w Zakliczynie, pan burmistrz, radni Rady Miejskiej, wszyscy ci, od których decyzji to zależy, zdecydowali, że pomimo trudności, pomimo wszelkich niebezpieczeństw, jakie niosą za sobą inwestycję zdecydowali się na realizację przebudowy, rewitalizację rynku i przyległych ulic i wszystkiego tego, z czego tutaj na codzień mieszkańcy Zakliczyna korzystają. I wspaniały efekt, wspaniały efekt mimo olbrzymich wydatków finansowych, bo przecież dla budżetu gminy każdy milion złotych to są ciężko wypracowane pieniądze.

W ramach inwestycji przebudowano drogi i chodniki wokół rynku oraz wyznaczono miejsca parkingowe, zmodernizowano infrastrukturę oraz oświetlenie. W ostatnim etapie inwestycji rewitalizowano płytę rynku, a w jej ramach wymieniono nawierzchnię, wykonano iluminację ratusza i innych obiektów, stworzono 8 kramów, zadbano o pomniki, zbudowano fontannę oraz zwiększono liczbę drzew i krzewów.

- Gratuluję panie burmistrzu, panie ministrze – to jest świetna opieka was z ministerstwa, to, że dzisiaj tak pięknie Polska wygląda. Pan jeździ, my wszyscy jeździmy i nie mogę się nadziwić, że tak piękne miejsca są w każdym punkcie - zachwalał Michał Wojtkiewicz, honorowy obywatel miasta i gminy Zakliczyn. 

- Inwestycja była dość skomplikowana, bo nie dość, ze trwała 2,5 roku to wymagała montażu finansowego, bo przy koszcie ponad 10 milionów nie byłoby to możliwe do wykonania gdyby nie wsparcie. Z regionalnego Programu Operacyjnego Funduszy, którymi dysponuje województwo małopolskie, z funduszy unijnych dołożyliśmy 3,5 miliona, żeby ta inwestycja się udała - podkreślał Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego. 

Inwestycji gratulowali też posłowie z regionu, a w ich imieniu przemawiała posłanka Anna Pieczarka. - Przede wszystkim bardzo dziękuję i gratuluję. Dziękuję i gratuluję w imieniu pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko, w imieniu pani poseł Urszuli Ruseckiej i oczywiście w imieniu swoim. Gratuluję przepięknej inwestycji. Cieszę się, że takie miejsca są pielęgnowane, że właśnie na takie miejsca płyną bardzo duże środki finansowe od naszego rządu. A to, co tak bardzo mnie osobiście napawa dumą to to, że można tutaj przyjechać i oprócz tego, że w takiej bardzo przyjemnej atmosferze spędzić czas to, można tutaj kupić sadzonkę kwiatków, dyni, kapusty, ze to zostało zachowane.

Przypomnijmy, że rewitalizacja rynku rozpoczęła się w październiku 2019 roku, prace wykonywano w 3 etapach. Koszt całościowy to 12,6 miliona złotych, z czego większość środków pozyskano z zewnątrz, z programów rządowych i unijnych. Wkład własny gminy Zakliczyn to 4,4 miliona złotych.

 

 

Zbigniew Filar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe