Koszyce Małe. Eliminacje do VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej

  • 18.05.2022, 17:57
  • Gabriela Kudła
koszyce-male-eliminacje-do-vii-ogolnopolskiego-konkursu-piosenki-niezlomnej-i-niepodleglej.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Krakowie już po raz siódmy odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Piosenki Niezłomnej i Niepodległej, a eliminacje wojewódzkie do tego konkursu odbyły się w Centrum Kultury i Sportu w Koszycach Małych. To właśnie tam, najzdolniejsi mieszkańcy regionu zaprezentowali wzruszające utwory patriotyczne.

 - Liczy się przede wszystkim uczestnictwo, liczy się zainteresowanie, pomysł i przede wszystkim liczy się treść piosenki niezłomnej. Teraz mamy odnowienie tejże tradycji. Przez tyle lat piosenka niezłomna była zapomniana, była skazana na zapomnienie. Natomiast teraz odradza się, młodzież bardzo chętnie śpiewa rodzaj tej muzyki. Jest to z jednej strony przekazanie wartości artystycznej, ale z drugiej strony docenienie patriotyzmu, przede wszystkim tych żołnierzy, którzy oddawali życie za to, co mamy dzisiaj, czyli niepodległą i wolną Polskę - mówił Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów. 

Uczestnicy rywalizowali w kilku kategoriach. Śpiewali soliści, zespoły wokalne i całe chóry działające w szkołach, domach kultury, czy stowarzyszeniach. Liczba uczestników była w tym roku rekordowa, bowiem zgłosiło się aż 50 podmiotów, a to oznacza, że na scenie wystąpiło prawie 200 uczestników. 

 - Dzisiaj spotykamy się po raz siódmy, ale też troszeczkę nietypowo, bo zawsze tę okoliczność mieliśmy w październiku, tym razem jest to maj, piękny miesiąc majowy. Dzisiaj nasze jury naprawdę parę godzin będzie wysłuchiwać, a następnie obradować, żeby podjąć uczciwe decyzje, my wszystkie te werdykty zaraz zamieścimy na stronie internetowej i na Facebooku, a cóż później? Później to już salony krakowskie, być może Filharmonia Krakowska - mówila Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.

Również jury dostrzegło poziom eliminacji, który z roku na rok w Koszycach Małych staje się coraz większy. Przewodniczącym jury tegorocznego konkursu w gminie Tarnów został Mateusz Prędota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej.  

 - Ocenianie dzieci w prezentacjach konkursowych to jest zawsze ogromna odpowiedzialność, natomiast z doświadczenia wiem z lat ubiegłych, że prezentacje są na bardzo wysokim poziomie, a po drugie dla jurorów sprawia trudne zadanie. Dla filharmonii krakowskiej, ale dla każdej instytucji kultury budowanie, edukowanie młodego melomana to jest jeden z filarów działalności. Dzięki takim konkursom możemy tę sztukę w dzieciach zaszczepiać - dodał Mateusz Prędota, Filharmonia Krakowska.


Wygrani będą reprezentować Małopolskę podczas przesłuchań finałowych w Filharmonii Krakowskiej. To tradycyjne już wydarzenie w Gminie Tarnów zostało zorganizowane we współpracy z Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów oraz Stowarzyszeniem Passionart. Patronat nad festiwalem objął Minister Edukacji i Nauki. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe