Szkoła w Wojniczu z Oddziałem Przygotowania Wojskowego. Patronem tej klasy będzie MON!

  • 17.05.2022, 12:13
  • Wioletta Zarębska
szkola-w-wojniczu-z-oddzialem-przygotowania-wojskowego-patronem-tej-klasy-bedzie-mon.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
To już pewne! W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu będzie działać klasa mundurowa objęta patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. W jej ramach kształcenie będzie realizowane jako Oddział Przygotowania Wojskowego. Dla uczniów to korzyści, a dla placówki prestiż.

- Dostaliśmy to wyróżnienie, ale myślę, że nie tak należy traktować, ale należy traktować to jako zobowiązanie. Jesteśmy jedną z 40 szkół w Polsce, która otrzymała patronat Ministra Obrony Narodowej - mówił Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego. 

- Będziemy mieć wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej, będziemy realizować program OPW, który zakłada i kształcenie teoretyczne i kształcenie praktyczne - dodawała Agnieszka Kapek, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. 

Już teraz w klasie mundurowej uczniowie mają w planie lekcji sporo godzin warsztatowych i nauki w terenie. Takie zajęcia prowadzone są pod czujnym i wykwalifikowanym okiem doświadczonego żołnierza. Jak sie okazuje, młodzież przygotowywana do pracy w armii, już w szkole potrafi stworzyć dobrze działający minioddział wojskowy.

- Zajęcia odbywają się w terenie, mamy duży realizm pola walki. Zarówno spośród kadetów wyznaczani są dowódcy, którzy wydają rozkazy, którzy opracowują swoje zadania, którzy mogą bez żadnego problemu i są przygotowani do tego, żeby stawiać rozkaz bojowy, jak również analizować ten rozkaz bojowy. Mamy uczniów, którzy przygotowywani są do różnych funkcji, do funkcji rady telefonisty, do funkcji sanitariusza, również mamy zajęcia inżynieryjne, prace z materiałami wybuchowymi, mamy również prace z improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi - wszystko, co jest do tej pory w wojsku - wyjaśniał Zbigniew Okulicki, nauczyciel w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. 

- Korzyści dla uczniów na samym początku to to, że otrzymują umundurowanie – nie muszą go sami kupować. Kolejnym, ważnym atutem jest to, że będą mogli przystąpić do egzaminów na preferencyjnych zasadach jeżeli chodzi o szkoły podoficerskie, ponadto tez będą mieć możliwości skróconej służby przygotowawczej - podkreślała Agnieszka Kapek, dyrektor placówki. 

Jednak by pracować w służbach mundurowych, w tym w Wojsku Polskim trzeba wykazać się sprawnością fizyczną i dobrym zdrowiem. Takie testy obowiązują też kandydatów do klasy mundurowej. - Żeby dostać się do szkoły młodzież powinna zdać testy sprawnościowe - podkreślała dyrektor szkoły. 

Próbę sprawności fizycznej dla absolwentów klas 8 szkół podstawowych, którzy chcą uczyć się w Oddziale Przygotowania Wojskowego w ZSLiT w Wojniczu zaplanowano na 10 czerwca o godz. 10.00 na hali sportowej placówki. Przed testem – do 10 czerwca, do godz. 9.00 do sekretariatu szkoły, należy dostarczyć zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wzięcia udziału w próbie sprawnościowej oraz zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Dokumenty można znaleźć, na stronie internetowej placówki.

- Apeluję tutaj do tych młodych osób, które kończą ósme klasy, warto się zatrzymać i poświęcić te kilka, kilkanaście minut, żeby wejść na stronę internetową szkoły, czy Facebook i zobaczyć co ta szkoła ma do zaoferowania - dodawał Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego. 

Dodajmy, że oprócz nauki w Oddziale Przygotowania Wojskowego Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu proponuje też kształcenie w kierunku pracy w Straży Granicznej. Cała oferta placówki dostępna jest na stronie internetowej www.wojnicz.edu.pl.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe