Jak dokonać zmiany danych w polisie OC?

  • 16.05.2022, 11:32 (aktualizacja 16.05.2022, 11:36)
  • Artykuł partnera
Jak dokonać zmiany danych w polisie OC? Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

W przypadku gdy zmianie ulegają dane dotyczące właściciela auta lub dane dotyczące samochodu – należy poinformować o tym ubezpieczyciela. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko pojawienia się problemów z wypłatą odszkodowania.

Jako właściciel pojazdu musisz pamiętać o tym, żeby mieć aktualne ubezpieczenie OC. Jeżeli opłacasz je na raty – nie możesz także zapomnieć o terminach płatności. Jednak czy pamiętasz o tym, że ubezpieczyciela należy poinformować w przypadku zmiany danych?

Kiedy najczęściej dokonujemy zmian w umowie OC?

Niekiedy zmiana danych może mieć istotny wpływ na samą umowę. Niekiedy jest to jednak wyłącznie zmiana kosmetyczna. Najczęściej zmian w polisie dokonuje się w przypadku zmian danych osobowych właściciela lub współwłaściciela pojazdu (np. zmiana nazwiska lub telefonu). Ubezpieczyciela musisz także poinformować w przypadku dodania współwłaścicieli.

Jednak umowę ubezpieczenia należy zaktualizować także wtedy, gdy nastąpi zmiana w samym pojeździe. Takie sytuacje są najczęściej związane ze zmianą numeru rejestracyjnego lub VIN. Mogą także odnosić się do zmian związanych z silnikiem – takich jak np. montaż instalacji gazowej lub tzw. swap silnika (wymiana jednostki napędowej).

Pamiętaj, że takie poważne zmiany mogą mieć wpływ także na wysokość składki ubezpieczeniowej. Odwiedź kalkulator OC w LINK4, aby dowiedzieć się, jak wpływają one na wysokość takich opłat. Oczywiście nie łudź się, że możesz zataić takie dane – w przypadku szkody i tak wyjdą one na jaw, przez co i tak będzie trzeba wyrównać składki wstecz.

Zmiana danych w polisie OC – formalności i dokumenty

Sposób, w jaki należy zgłosić zmianę w polisie OC, wygląda inaczej w zależności od konkretnego ubezpieczyciela. Takie kwestie warto sprawdzić bezpośrednio w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym. Często na stronie firmy znajdziesz formularz, który ułatwi wykonanie tej czynności online. To oczywiście zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie.

Możesz także zadzwonić na infolinię swojego ubezpieczyciela, aby dowiedzieć się szczegółów. Istnieje duża szansa, że takiej zmiany danych dokonasz także błyskawicznie – podczas tej rozmowy.

Pamiętaj o tym, że w przypadku niektórych danych, konieczne jest przedstawienie dokumentów. Może to być np. kopia dowodu osobistego lub dowodu rejestracyjnego.

Dlaczego należy dbać o aktualność danych w umowie OC?

Co do zasady – zmianę danych warto zgłosić firmie ubezpieczeniowej bez zbędnej zwłoki. Jedynie w przypadku sprzedaży auta musisz się liczyć z ustawowo uregulowanym terminem wynoszącym 14 dni od momentu zbycia pojazdu.

Pamiętaj jednak, że w zdecydowanej większości przypadków, szybkie zgłoszenie zmiany danych leży w Twoim interesie. W przypadku zbycia ubezpieczonego samochodu możesz liczyć na zwrot “niewykorzystanej składki”. Podobnie będzie w przypadku złomowania pojazdu.

Zmiana danych w polisie OC. Podsumowanie

W przypadku ubezpieczeń zawsze warto dbać o to, aby jak najszybciej informować o wszelkich zmianach dotyczących osoby właściciela pojazdu, jak i samego pojazdu. Brak zgłoszenia zmian nie oznacza, że stracisz prawo do ochrony ubezpieczeniowej. Jednak szybko informując ubezpieczyciela o zmianie danych – zmniejszasz ryzyko dotyczące ewentualnych problemów w przypadku wypłaty odszkodowania.

Pamiętaj przy tym, że OC stanowi wyłącznie podstawową ochronę dla kierowcy pojazdu. Jeżeli chcesz liczyć na szerszy zakres ochrony, postaw na polisę Autocasco (lub wariant Smart Casco) oraz Assistance. Poznaj ofertę LINK4 i zobacz, na jaką ochronę możesz liczyć.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

 

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe