Gminne Obchody Dnia Strażaka w Grabnie

  • 15.05.2022, 18:54
  • Wioletta Zarębska
gminne-obchody-dnia-strazaka-w-grabnie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
To był historyczny dzień dla OSP Grabno. W jednostce obchodzono Gminny Dzień Strażaka, z tej okazji była uroczysta msza święta, a po niej przemarsz na plac przy Domu Ludowym, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Były podziękowania, medale i odznaczenia oraz przemówienia zaproszonych gości. Świętować było co, bo trakcie obchodów dnia strażaków poświęcono aż dwa nowe wozy bojowe.

- Jednostka nasza powstała w 1953 roku, na samym początku – jak każda pewnie jednostka – miała sprzęt, na który było wtedy stać. Marzenia nasze spełniły się w 2020 roku, gdy do naszej jednostki zawitał nowy samochód ratowniczo-gaśniczy – wspominał Mirosław Gostek, prezes OSP w Grabnie.

- Ostatnie lata dla tej jednostki to – muszę powiedzieć tak nieskromnie – jeden wielki rozkwit, nie tylko sprzętowo, ale również osobowo. Dużo, zwłaszcza młodych osób zapisuje się w szeregi jednostki OSP Grabno – to bardzo, bardzo cieszy. Jest młodzieżowa drużyna pożarnicza. Myślę, że te samochody trochę przyciągnęły osoby, które gdzieś tam wokół OSP krążyły, a teraz, dzięki tym samochodom one są z nami – dodawał Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego, a zarazem druh OSP Grabno.

Poświęcenie dwóch pojazdów dla jednej jednostki OSP, to niezwykła chwila – podkreślał Roman Łucarz, starosta tarnowski w trakcie swojego przemówienia. - Wydarzenie myślę, że historyczne dla państwa, dla miejscowości, dla gminy, bo rzadko się zdarza, że poświęcamy – a często jestem na takich uroczystościach – dwa samochody. Dwa samochody, które myślę, że będą służyły wam do tego, co dla was jest najważniejsze, do ratowania naszego dobytku, do ratowania życia, do ratowania zdrowia.

Charakter gminnego święta podniósł rangę wydarzenia, dlatego radość z nowopoświęconych wozów uczczono w szerszym gronie społeczności druhów i mieszkańców gminy Wojnicz.

- Obchodzimy dziś Gminny Dzień Strażaka połączony z uroczystym poświęceniem i przekazaniem nowego wozu strażackiego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabnie. Z tej okazji w imieniu własnym oraz mieszkańców gminy Wojnicz składam wyrazy uznania i szacunku wszystkim strażakom ochotnikom, którzy każdego dnia z ofiarnością i pełnym profesjonalizmem czuwają nad bezpieczeństwem lokalnej społeczności – podkreślał w trakcie swojego Tadeusz Bąk, burmistrz miasta i gminy Wojnicz.

- Dostaliśmy tę przyjemność, że w tym roku mogliśmy organizować to jako jednostka OSP Grabno. Bardzo się cieszę i z tego miejsca chcę podziękować marszałkowi województwa małopolskiego za wsparcie przy zakupie tych naszych przepięknych samochodów, które są za mną, jak również wsparcie finansowe tego wydarzenia, bez którego nie moglibyśmy się tutaj spotkać – dodawał Krystian Zieliński, skarbnik OSP Grabno.

To ważne, by istniały jednostki OSP – podkreślał w trakcie swojego wystąpienia bryg. Krzysztof Gładysz, nowy komendant PSP w Tarnowie. - Strażaków ochotniczych straży pożarnych jest bardzo dużo, w porównaniu do potencjału osobowego Państwowej Straży Pożarnej można powiedzieć, że to jest 5 do 1. Wszędzie tam, gdzie jednostki Państwowej Straży Pożarnej stacjonują na miejscu to tam gwarancja skutecznej pomocy, reakcji jest bardzo szybka. Wszędzie tam, gdzie te odległości są już znaczne, ten ciężar i odpowiedzialność spływa właśnie na ochotnicze straże pożarne.

Z kolei obecna na uroczystościach posłanka Józefa Szczurek-Żelazko dziękowała druhom ochotnikom za ich pracę na rzecz lokalnej społeczności. - Dziękuję wam za tę pracę codzienną, która realizujecie w waszej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej, ta wasza praca to nie tylko wyjazdy do zdarzeń drogowych, do pożarów, czy do innych niebezpiecznych sytuacji, ale również bardzo ważna część waszej działalności to jest uczestnictwo w różnego rodzaju uroczystościach.

Dodajmy, że wydarzenie zakończyło się koncertem orkiestry dętej miasta Wojnicz.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe