Jarosław Gowin: "Mikroprzedsiębiorców czeka kolejny cios"

  • 13.05.2022, 14:34
  • Gabriela Kudła
konferencja-prasowa-patrii-porozumienie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zmniejszenie stawki podatku PIT z 17% na 12%, czyli zmiany w ustawie podatkowej to jeden z tematów omawianych podczas zakończonego wczoraj posiedzenia sejmu. Ten ruch to zdaniem opozycji wycofanie się Prawa i Sprawiedliwości z Polskiego Ładu. Według partii porozumienie przez program najbardziej ucierpiały samorządy, których sytuacja finansowa cały czas ulega pogorszeniu.

 -   Jest jeszcze wiele szkodzących przepisów, które zostało w  tym projekcie i trzeba je naprawić, ale ten jeden z elementów został już poprawiony. To oczywiście dobra informacja dla przedsiębiorców, ale jednocześnie i tutaj mamy te opinie bezpośrednio od wójtów i burmistrzów, jest kolejny problem, który będzie skutkował złą sytuacją budżetu samorządów, dlatego że rząd sukcesywnie ogranicza udziały w podatkach gminom i ta kolejna obniżka podatku PIT będzie skutkować równocześnie tym, że wpływy do budżetów samorządów będą jeszcze niższe - mówił Stanisław Bukowiec, poseł na Sejm RP. 


Porozumienie Jarosława Gowina od kilku miesięcy postuluje zwiększenie udziałów samorządów w podatku PIT i CIT, ale także  o wprowadzenie przepisów, w których samorządy będą miały możliwość udziału w podatku VAT.

  - Przez wysoką inflację tracą Polacy, ale zyskuje budżet państwa. Wpływy z tytułu podatku VAT szacowane są na ponad 20 miliardów złotych i czas, aby tymi pieniędzmi podzielić się z samorządami, aby one mogły decydować co ważne co istotne. PiS niestety stosuje politykę taką, że ogranicza budżety samorządów i jednocześnie próbuje różnymi programami dawać pieniądze na inwestycje. Czasem to są decyzję podjęte pod wpływem sympatii politycznych, ale, tak czy inaczej, są to pieniądze tak zwane znaczone - dodał Stanisław Bukowiec. 

W zwołanej w piątkowe południe konferencji uczestniczył Jarosław Gowin, który od wczesnych godzin porannych uczestniczył w spotkaniach z samorządowcami ziemi tarnowskiej. Zwracał on wówczas także szczególną uwagę, na to jak negatywne skutki Polskiego ładu oddziałują na mikroprzedsiębiorców. 

 -  Chcemy jednoznacznie zadeklarować, że jeżeli odsuniemy PiS od władzy, to Porozumienie będzie dążyło do tego, żeby przywrócić tę możliwość odpisu składki zdrowotnej od podatku, ale mikroprzedsiębiorców czeka kolejny cios. Szacunki Ministerstwa Finansów ujawnione w ostatnich dniach pokazują, że w przyszłym roku stawka podatku ZUS wzrośnie o blisko 200 złotych. Chcemy zwrócić uwagę, że już w obecnym roku ZUS wzrósł dla mikroprzedsiębiorców o rekordową kwotę 135 złotych. Efekt jest taki, że niestety rekordowo duża liczba małych firm w tym roku ulega likwidacji - mówił Jarosław Gowin, prezes partii Porozumienie. 

Dodajmy, że 21 maja ma odbyć się Konwencja Krajowa Porozumienia. Na spotkaniu przedstawione mają zostać propozycje podatkowe adresowane nie tylko do przedsiębiorców, ale także do wszystkich Polaków. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe