Mobilna stacja ładowania: Jak i czym naładować elektryczny samochód

  • 11.05.2022, 20:03
  • Artykuł partnera
Mobilna stacja ładowania: Jak i czym naładować elektryczny samochód

Elektryczne samochody od dłuższego czasu rozgrzewają emocje na motoryzacyjnych rynkach. Znajdujące się jeszcze do niedawna w strefie futurystycznych konceptów, dziś coraz liczniej spotykane są na polskich drogach. Praktycznie każda większa marka samochodowa posiada w swojej ofercie przynajmniej jeden model elektryka. Widok pojazdu na zielonych rejestracjach już dawno przestał dziwić, a stacjonarne punkty ładowania dla e-pojazdów umieszcza się nawet na terenie parkingów galerii handlowych.

 

Niemniej bardzo często zdarza się, że aby naładować swój samochód w publicznym miejscu, trzeba „stanąć w kolejce” za innym, ładującym się akurat autem. Liczba posiadaczy elektronicznych samochodów rośnie w bardzo szybkim tempie, jednak stacjonarne ładowarki nie są jeszcze w Polsce tak popularne, jak za granicą. Rozwiązaniem problemu mogą być mobilne stacje ładowania, które pozwalają uniezależnić się od punktów stacjonarnych, i które można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie.

Zdjęcie mobilnej stacji ładowania na stronie autodoc.pl

 

Mobilne stacje ładowania to rozwiązanie praktyczne, wygodne i pozwalające zaoszczędzić wiele czasu (kierowca nie musi już stać w kolejce do stacjonarnej ładowarki, gdy ta jest akurat zajęta przez inny samochód). W przeciwieństwie do stacjonarnych punktów ładowania, ładowarki mobilne ładują samochód prądem przemiennym. Oznacza to, że za możliwość uzupełnienia akumulatora w warunkach domowych, użytkownik musi liczyć się z dłuższym czasem ładowania auta niż w przypadku ładowania ładowarkami stacjonarnymi.

 

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele mobilnych ładowarek, które różnią się parametrami, jakością wykonania oraz ceną — ta waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mobilnej stacji ładowania

Przed zakupem mobilnej ładowarki do auta warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, aby nie zaznać później gorzkiego rozczarowania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy dana ładowarka jest kompatybilna z modelem auta, do którego chcemy jej używać oraz jaką ładowarkę (przetwornik) ma wbudowany dany samochód. Jeśli jest to na przykład 11 kW to należy szukać ładowarki, której maksymalna moc będzie wynosić właśnie 11 kW. Zakup ładowarki o większej mocy nie ma sensu — Twoje auto i tak będzie ładować się z maksymalną mocą 11 kW!

 

Ponadto warto zwrócić również uwagę na temperaturę, w której może pracować mobilna stacja. Przy temperaturach w Polsce sięgających czasami nawet -30°C warto postawić na zakup gadżetu, który poradzi sobie z tak niskimi wartościami. Nie mniej ważny jest także rodzaj zastosowanych w stacji podzespołów. Wybór urządzenia, które zostało precyzyjnie wykonane przełoży się na sprawność jego funkcjonowania i niezawodność. Warto pamiętać, że produkt trwały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne (śnieg, deszcz) przetrwa o wiele dłużej niż tańsze zamienniki.

Optymalne rozwiązanie

Uniwersalnym wyjściem będzie zakup mobilnej stacji ładowania o regulowanej mocy, która optymalizuje czas ładowania auta. Pamiętaj, że musi być ona zasilana prądem dostosowanym do możliwości pojazdu oraz znajdującej się w budynku instalacji elektrycznej. Choć wiele mobilnych stacji ładowania może kusić niskimi cenami, zastanów się dwa razy przed zakupem najtańszej opcji.

 

Zwykle optymalne rozwiązanie to nie produkt niewiadomego pochodzenia — warto zatem postawić na ciut lepsze urządzenie, w końcu ma ono służyć Twojemu wymarzonemu autu przez najbliższe miesiące! Obecnie praktycznie wszystkie ładowarki posiadają specjalną ochronę przed przepięciem, więc można ich używać bez ryzyka, że uszkodzą instalację lub auto. Powodzenia w zakupie!

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe