Wciąż wielu tarnowian nie złożyło ważnej deklaracji. Jej brak grozi karą grzywny

  • 11.05.2022, 15:49
  • Gabriela Kudła
obowiazek-wlascicieli-i-zarzadcow-budynkow.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Każdy właściciel lub zarządca budynku czy lokalu zobowiązany jest do złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków o użytkowanych źródłach ciepła i spalania paliw. Do 30 czerwca 2022 roku trzeba określić więc, w jaki sposób ogrzewane są domy i budynki. Nie złożenie wniosku w terminie grozi karą grzywny.

 - Jest to taki ogólnopolski system, baza danych, która ma zgromadzić informacje o wszystkich budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Głównie pod kątem: czym są one ogrzewane, czyli jakie źródło ciepła tam jest, czy jest sieć ciepłownicza miejska, czy to jest ogrzewanie gazowe, czy jest to piec węglowy, czy piec kaflowy, czy może na pelet, może pompa ciepła. Te wszystkie możliwości tam są uwzględnione - mówił Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. 

W tej chwili w Tarnowie złożone jest nieco ponad 4000 deklaracji. Jest to jeszcze zdecydowanie za mało, zważywszy na to, że zostało niewiele czasu. 
 

 - Czekamy cały czas na pozostałych, którzy być może liczą na to, że w ostatniej chwili chcą złożyć. Niektórym mieszkańcom jest to potrzebne do uzyskania dodatku osłonowego, za zwiększenie kosztów energii, a niestety wprowadzenie do bazy trwa dość długo, bo jesteśmy zasypywani ostatnio tymi deklaracjami, bardzo się mieszkańcy uaktywnili. Przez pół roku praktycznie mieliśmy po kilka deklaracji dziennie, a nawet w tygodniu było ich 10, a w tej chwili mamy dziennie po 50 lub nawet więcej i musimy się z tym uporać - wyjaśnił Marek Kaczanowski. 

Udział w spisie źródeł ciepła jest obowiązkowy. Deklarację można wypełnić online na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego lub złożyć w Urzędzie Miasta Tarnowa na ul. Nowej 4.

 - Uchwała Antysmogowa Sejmiku Województwa Małopolskiego zobowiązuje mieszkańców naszego województwa do tego, żeby do końca roku 2022 zakończyli eksploatacje pieców pozaklasowych, lub pieców 1, lub 2 klasy. Są to piece opalane paliwem stałym, głównie węglem. W deklaracji wpisujemy źródło naszego ciepła, więc jeśli podajemy inne niż węglowe, to nie musimy podawać żadnej klasy. Jeżeli jest to ogrzewanie piecem węglowym, czy na drewno, to wtedy jest wymagane podanie klasy tego pieca. Na każdym piecu (kotle węglowym) jest tabliczka znamionowa i tam powinna znajdować się klasa, jeżeli tam nie ma wzmianki o klasie, to znaczy, że piec jest przestarzały, pozaklasowy - dodał Marek Kaczanowski. 

Niewypełnienie deklaracji  do końca czerwca 2022 roku grozi karą grzywny do nawet 5 tysięcy złotych. 
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe