Remont konserwatorski cmentarza wojennego w Dębnie

  • 09.05.2022, 21:10
  • UG Dębno
Remont konserwatorski cmentarza wojennego w Dębnie

Dotacja w kwocie 200 452,80 zł od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Groby i cmentarze wojenne w kraju" na zadanie "Remont konserwatorski cmentarza wojennego nr 281 z okresu I wojny światowej na terenie cmentarza parafialnego w Dębnie"

 

Planowane zadanie będzie polegało na kompleksowym remoncie konserwatorskim cmentarza wojennego nr 281 z okresu I wojny światowej,

zlokalizowanego na działce Nr 195/1 na terenie cmentarza parafialnego w Dębnie, na który składają się dwie kwatery żołnierzy poległych w czasie tej wojny: większa żołnierzy niemieckich i austro-węgierskich o pow. ok 400 m2 i oddalona ok 20m. znacznie zmniejszona kwatera żołnierzy rosyjskich o aktualnej pow. ok 12 m2. Prace konserwatorskie będą polegały na pracach pielęgnacyjnych przy istniejącym drzewostanie, usunięciu nieprawidłowo nasadzonej zieleni niskiej, konserwacji elementów betonowych, kamiennych i metalowych tj. nagrobków, pomnika centralnego, słupków ogrodzenia, odtworzeniu brakujących nagrobków, rekonstrukcji furtki, odtworzenie przebiegu alejek z nasypaniem tłucznia kamiennego oraz demontaż wtórnego kwietnika przy pomniku centralnym. Cmentarz ten wymaga renowacji, stan jego zachowania jest zły, pozostawienie obiektu bez konserwacji grozi degradacji jego substancji zabytkowej.

 

Kluczowym efektem realizacji zadania będzie kompleksowo odnowiony i zakonserwowany cmentarz wojenny. Rezultatem zadania będzie również powstrzymanie czynników degradujących obiekt, co pozwoli zachować jego substancję zabytkową dla obecnych i przyszłych pokoleń, która stanowi materialne świadectwo minionych czasów, związanych z historią Polski, walką o naszą wolność i które należy pielęgnować i przekazywać pomiędzy tymi pokoleniami. Zachowanie cmentarza wojennego od zniszczenia będzie wyrazem szacunku przede wszystkim dla człowieka, tolerancji i braterstwa.

UG Dębno

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe