Kominiarze na majówce w Ryglicach

  • 03.05.2022, 20:48
  • Wioletta Zarębska
kominiarska-majowka-w-ryglicach.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

- Kominiarz przynosi szczęście, bo zapobiega nieszczęściu i to jest najważniejszy powód, że my przynosimy szczęście – wyjaśniał Marek Biedroń, mistrz kominiarski.

W Ryglicach odbył się Ogólnopolski Kongres Kominiarzy. Wśród paneli dyskusyjnych pod nazwą Komin, Kocioł, Paliwo rozmawiano o bezpiecznym ogrzewaniu domu, gospodarce energetycznej i wyzwaniach XXI wieku. Wydarzenie było okazją do spojrzenia na zawód kominiarza jako niełatwą profesję. Dzięki ich pracy nierzadko udaje się zapobiec wielu nieszczęściom.

- Cieszę się, że kominiarze przyjechali do Ryglic z całej Polski, bo to jest ogromna promocja gminy Ryglice, bo rozjadą się w swoje części kraju i będą promować Ryglice. Bardzo się im tu podoba, bo było już spotkanie zarządu, teraz trwa kongres. Myślę, że wiele, wiele też mieszkańcy wyniosą z tego kongresu, bo tutaj mówimy o spalaniu, mówimy o wentylacji, mówimy o bezpiecznym użytkowaniu wszystkich nośników energii w domach – mówił Paweł Augustyn, burmistrz miasta i gminy Ryglice.

- To jest bardzo ważne spotkanie kominiarzy z całego kraju dotyczące problemów, z którymi spotykamy się na co dzień w pracy, dlatego taki temat kongresu Komin, Kocioł, Paliwo, czyli tak naprawdę bezpieczeństwo domu, bezpieczne ciepło, bezpieczeństwo użytkownika – dodawał Marek Biedroń, mistrz kominiarski.

W kongresie oprócz kominiarzy z całego kraju udział wzięli też zaproszeni goście. Obecne były nie tylko władze lokalne, ale też przedstawiciele władz centralnych.

- Można by powiedzieć, że większość Polaków ma dzisiaj długi weekend i odpoczywa, a my tutaj w Małopolsce, w regionie tarnowskim oprócz tego przeprowadzamy Ogólnopolski Kongres Kominiarzy. Można by powiedzieć, że to takie szczęście na cały rok, bo wszyscy chwytamy się za guziki z nadzieją, że właśnie kominiarze przynoszą szczęście – mówiła Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.

- Rola kominiarzy nam się kojarzy z człowiekiem przynoszącym szczęście, a jednak jego rola jest duża, bo czuwa nad bezpieczeństwem, żebyśmy bezpiecznie żyli musi być obecny na każdej budowie, w każdym mieszkaniu i są przede wszystkim nowe wyzwania, bo zmieniają się źródła energii – dodawał Wojciech Petera, doradca ministra Michała Cieślaka.

Oprócz debaty był też czas na biesiadowanie. W końcu Ogólnopolski Kongres Kominiarzy w Ryglicach zapowiadał majówkę. W przeddzień świętowania 3 maja na rynku można było spróbować grochówki z dodatkiem sadzy. Zupę przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lubczy. Przygrywała też lokalna kapela.

Z kolei 3 maja oficjalnie świętowano 231. rocznicę uchwalenia konstytucji pierwszej w Europie i drugiej na świecie.

- 3 maja się cieszymy, ponieważ na rynku w Ryglicach są koła gospodyń wiejskich, są kominiarze, którzy serwują grochówkę z dodatkiem sadzy. Kominiarze brali udział w uroczystościach patriotycznych, szkoły, wszystkie instytucje, harcerze, poczty sztandarowe, także była masa, masa osób dziś na rynku w Ryglicach – podnosił Paweł Augustyn, burmistrz miasta i gminy Ryglice.

Świętowanie rozpoczęto od mszy świętej w intencji Ojczyzny, później złożono kwiaty na placu św. Katarzyny i pod pomnikiem św. Floriana – patrona strażaków i kominiarzy. Następnie odbyła się XI Ryglicka Parada Orkiestr Dętych o Puchar Burmistrza Ryglic.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe