Co robi laktator elektryczny? Czy warto go kupić?

  • 30.04.2022, 20:05
  • Artykuł partnera
Co robi laktator elektryczny? Czy warto go kupić?

Karmienie piersią jest optymalną i naturalną metodą karmienia dziecka. Zgodnym chórem rekomendują je wszystkie towarzystwa naukowe, eksperci i położne. Korzyści wynikające z z takiego sposobu odżywiania są liczne i krytyczne dla rozwoju niemowlęcia. Zdarza się jednak, że karmienie piersią jest niemożliwe. Problemy mogą pojawić się zarówno po stronie dziecka, jak i matki. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą jest laktator. Apteka internetowa z dużym wyborem produktów na pewno oferuje też te pożyteczne urządzenia.

Laktator elektryczny - czy warto?

Laktatory elektryczne są produktami pozwalającymi odciągać mamom pokarm. To lekkie, łatwe w użyciu i małe urządzenia, ułatwiające karmienie w wielu momentach.

Kiedy należy po nie sięgać? Powodów może być kilka:

  • rozłąka matki i dziecka, planowana lub losowa,
  • nieefektywne ssanie piersi, występujące zwłaszcza wśród dzieci chorych i apatycznych,
  • potrzeba zwiększenia ilości pokarmu,
  • chęć wywołania laktacji, np. u mam adopcyjnych,
  • nawały, obrzęki i zastoje,
  • trudności z przystawianiem do piersi,
  • pokarm wypływa zbyt szybko lub wolno, a dziecko się zachłystuje i denerwuje.

Odciąganie pokarmu powinno być stosowane tylko w przypadku odpowiednich wskazań. Bez zachowania odpowiednich środków ostrożności przyniesie więcej szkody, niż pożytku. Zanim zaczniesz odciągać pokarm, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę, pediatrą lub położną.

Laktator - ręczny czy elektryczny?

Laktatory możemy podzielić na ręczne i elektryczne. Warto wybrać model dobrze dopasowany do preferencji i oczekiwań karmiącej mamy. Do doraźnego odciągania pokarmu wystarczą laktatory ręczne. Z kolei pełne i regularne odciąganie pokarmu z pewnością ułatwi laktator elektryczny.

Standardowy laktator składa się z lejka, pojemnika na pokarm, rączki i nasadki z pompką. Element przystawiany do piersi kobiety to lejek. Ważne jest właściwe dobranie jego rozmiaru do sutka mamy. Sprawdź, jakie laktatory oferuje Twoja ulubiona apteka online. W jej ofercie można znaleść nie tylko markowy domowy sprzęt medyczny ale również tanie leki i suplementy diety.

Laktator elektryczny - jak używać?

Przeprowadzać można odciąganie pełne lub częściowe. Z pełnego korzysta się w przypadku braku możliwości przystawienia dziecka do piersi. Stosuje się je także wtedy, gdy mama jest chora lub stosuje leki. Pełne odciąganie pokarmu pozwala wówczas na utrzymanie laktacji na właściwym poziomie.

Częściowe odciąganie polega na odciąganiu pokarmu z piersi do uczucia ulgi. Korzysta się z niego w celu ułatwienia przystawienia się dziecku do piersi, zwłaszcza w pierwszych dniach laktacji lub podczas odstawiania dziecka od tego sposobu karmienia.

Jak przechowywać pokarm matki?

Odciągnięty pokarm można bezpośrednio podać dziecku lub zostawić na później. Pamiętaj, by pokarm przechowywać w czystych i sterylnych pojemnikach przeznaczonych do żywności. Naczynie powinno być szczelnie zamknięte. Warto jest oznaczyć datą i godziną, by ułatwić sobie kontrolę nad świeżością pokarmu. Unikaj magazynowania porcji większych niż na jedno karmienie dziecka.

Mleko odciągnięte laktatorem możesz podać kubeczkiem, kieliszkiem lub zakraplaczem. Niektórzy rodzice decydują się też na używanie łyżeczki, pipetki, drenu lub po prostu butelki.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe