Region. Policja zapowiada wzmożone kontrole podczas majówki

 • 29.04.2022, 15:08
 • Źródło: KMP w Tarnowie
Region. Policja zapowiada wzmożone kontrole podczas majówki
Zbliża się długi majowy weekend, dlatego w trosce o bezpieczeństwo podróżujących, turystów oraz mieszkańców, od 29 kwietnia do 4 maja br. małopolscy policjanci będą prowadzić wzmożone działania prewencyjno-kontrolne. W ramach prowadzonych działań policjanci będą także ułatwiać ruch pojazdów, szczególnie na głównych trasach.

Wiele osób podczas majówki wyjedzie na wczasy czy dłuższą wycieczkę. W takiej sytuacji trzeba pamiętać, by właściwie zabezpieczyć dom lub mieszkanie, ponieważ włamywacze nie odpoczywają i często wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników.

 • Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte, a w budynkach wolnostojących również okna dachowe i piwniczne oraz drzwi garażowe, przez które złodziej bez problemu może wejść do budynku.
 • Nie warto ryzykować, dlatego unikajmy przechowywania w domu znacznych ilości gotówki, a wyjeżdżając, przekażmy cenne przedmioty na przechowanie osobom godnym zaufania lub zdeponujmy je w banku.
 • Pamiętajmy o dyskrecji – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwalmy się celem podróży, a zdjęcia opublikujmy już po powrocie do domu. 
 • Pomocny jest także czujny sąsiad – warto poinformować go o tym, że przez kilka dni nie będzie nas w domu i poprosić, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
 • Gdyby mimo wszelkich środków ostrożności okazało się, że jednak ktoś pod naszą nieobecność włamał się do mieszkania, niczego nie należy ruszać i natychmiast powiadomić Policję.

Bezpiecznie w podróży

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Przed wyjazdem warto skontrolować oświetlenie, uzupełnić poziom płynu do spryskiwaczy, zadbać o czystość szyb. Tych kilka drobnych czynności może znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa podczas jazdy. Kontrolując ciśnienie w ogumieniu, nie zapomnijmy o kole zapasowym. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.

Pamiętajmy, dobre – wiosenne warunki atmosferyczne powodują pozorne poczucie bezpieczeństwa u kierujących, którzy pozwalają sobie na zdecydowanie szybszą jazdę i niższy poziom koncentracji. Zalecamy też zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu, którym zamierzamy podróżować.

Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie pozostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych rzeczy, typu: bagaż, torebka, laptop czy telefon komórkowy. Takie rzeczy najlepiej zabrać ze sobą, a jeżeli nie jest to możliwe, najlepiej je schować, np. do bagażnika.

Policjanci apelują, by każdy kierowca wziął sobie do serca zasadę, że wolniej często oznacza bezpieczniej. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie cieszyć się wiosennym wypoczynkiem. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami. Przypominamy, że w każdej chwili możemy sprawdzić stan trzeźwości w każdej jednostce Policji.

Podróżując autobusem lub pociągiem, powinniśmy szczególnie pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów. Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób. Opuszczając przedział, nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki. Nie należy też opowiadać obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że nasze mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział gdzie i czego szukać.

 

Bezpieczny wypoczynek nad wodą
Wypoczywając nad rzeką, stawem czy jeziorem zachowajmy szczególną ostrożność, również podczas wędkowania, by uniknąć nieplanowanej kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna.

 • Zwracajmy uwagę zwłaszcza na bawiące się na brzegu dzieci.
 • Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest sprawny sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kamizelki ratunkowe.
 • Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.
 •  

Bezpieczeństwo podczas górskich wycieczek
Chcąc zapewnić sobie bezpieczny wypoczynek oraz zapobiec wypadkom, pamiętajmy, że w górach ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

 • Każdą wycieczkę, nawet najprostszą, rozpocznijmy od przygotowania trasy wędrówki. Należy wziąć przy tym pod uwagę szereg czynników, takich jak stopień trudności i długość trasy, poziom przygotowania i kondycji własnej oraz swoich towarzyszy, temperaturę i prognozę pogody.
 • Zabierzmy ze sobą odpowiedni sprzęt i odzież, a także wysokoenergetyczną żywność oraz naładowany telefon komórkowy (dobrze jest zainstalować również bezpłatną aplikację „Ratunek”).
 • Przed wyjściem w trasę sprawdźmy prognozę pogody, przede wszystkim tę lokalną. Warto też pozostawić wiadomość w pensjonacie czy schronisku o celu naszej wycieczki, planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu. Informacje te mogą mieć duże znaczenie, gdyby doszło do wypadku.
 • W górach poruszajmy się tylko oznakowanymi szlakami i stosujmy się do tablic informacyjnych.
 • Nigdy nie podchodźmy do dzikich zwierząt oraz nie dokarmiajmy ich. Nie zostawiajmy również po sobie śmieci. Miejsce postoju czy biwakowania zawsze pozostawiajmy czyste.
 • W razie wypadku należy zachować zimną krew i zadzwonić pod numer alarmowy 112 albo 601 100 300 lub 985 (numery ratunkowe w górach).
Źródło: KMP w Tarnowie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe