Jest uchwała rady powiatu ws. zamiaru likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej

  • 26.04.2022, 20:32
  • Wioletta Zarębska
jest-uchwala-rady-powiatu-ws-zamiaru-likwidacji-domu-wczasow-dzieciecych-w-jodlowce-tuchowskiej.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
18 głosów "za", 11 "przeciw" – to wynik głosowania radnych Powiatu Tarnowskiego nad uchwałą intencyjną o zamiarze likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej. Jak już informowaliśmy, z powodu zmiany przepisów przyszłość placówki stanęła pod znakiem zapytania.

- Od 1 stycznia weszło w życie [rozporządzenie - przyp. red.] i jest niekorzystne dla nas jeśli chodzi o rozliczenie i też możliwość naliczania tzw. subwencji oświatowej, bez której ta placówka nie może funkcjonować, tym bardziej że my tam mamy w tej chwili 25 osób zatrudnionych, 12 pedagogów, pozostali to obsługa i my to musimy utrzymać - wyjaśniał Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.

Do tej pory Dom Wczasów Dziecięcych 95 % był utrzymywany ze środków zewnętrznych, w tym właśnie subwencji. Bez tego dofinansowania to będzie trudne, bo roczny koszt funkcjonowania placówki to około 3 miliony złotych, które powiat w dużej mierze musiałby wyłożyć ze swojego budżetu. Na taki wydatek samorządu jednak nie stać i dlatego jego władze czynią zabiegi, które mają za zadanie zmianę niekorzystnego rozporządzenia.

- W ciągu tego pół roku jeśli zmieni sie nam rozporządzenie to tej uchwały nie zrealizujemy i Dom Wczasów Dziecięcych będzie działał w dotychczasowej formie. Jeszcze nie podajemy się, czynimy starania, ażeby w dalszym ciągu powróciło to pierwotne brzmienie tego dokumentu, dlatego też pomoc naszych parlamentarzystów. Byliśmy na spotkaniu z panem ministrem Czarnkiem z panią poseł Anną Pieczarką i pan minister zna ten problem i przyznał nam rację, że to, co było, funkcjonowało dobrze należałoby przywrócić - wyjaśniał Roman Łucarz. 

Mimo to musiała rozpocząć się procedura likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych. Po podjęciu takiej decyzji przez Zarząd Powiatu Tarnowskiego, radni większością głosów poparli tę uchwałę.

- Zarząd czyni starania, żeby jak tylko znajdą się fundusze na dalsze prowadzenie placówki, czyli Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej to na pewno ta placówka będzie funkcjonować dalej. Niemniej jednak na dzień dzisiejszy podejmujemy, przedstawiamy projekt uchwały intencyjnej, która może w konsekwencji doprowadzić do likwidacji tej placówki, ale to jest absolutnie sprawa niezamknięta - dodawał Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego. 

Dodajmy, że Dom Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej to placówka, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Turnusy są tu organizowane niemal przez cały rok i zwykle zajęte są wszystkie miejsca. Do niedawna w Polsce funkcjonowało 16 tego typu obiektów, teraz juz ich już tylko 5, w tym ten prowadzony przez Powiat Tarnowski.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe