Prawo jazdy kategorii B - ile kosztuje?

  • 21.04.2022, 11:24
  • Artykuł partnera
Prawo jazdy kategorii B - ile kosztuje?

Prawo jazdy tylko dla najbogatszych?

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Tak w skrócie można podsumować to, co się dzieje w temacie kursów i egzaminów na prawo jazdy kategorii B. Osoby chcące cieszyć się prawem jazdy kategorii B, powinny już teraz zaciskać pas i odkładać każdą złotówkę do skarbonki. Cena za kurs na prawo jazdy i egzaminy w Word sięga już kilku tysięcy złotych i na tym nie koniec. Szalejąca inflacja i zapowiedzi dalszych podwyżek każą już teraz rozważać zapis na prawo jazdy po starej cenie.

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B

Prawo jazdy kat B jest podstawowym dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej DMC do 3,5 tony. Aby cieszyć się takimi uprawnieniami, trzeba zapisać się na kurs prawa jazdy kat B, który dopuszcza do wzięcia udziału w egzaminie państwowym. Są one przeprowadzane w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego, popularnie nazywanych Wordami. Zdanie egzaminu państwowego, składającego się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, pozwala na kierowanie samochodem osobowym. Potwierdzać to będzie dokument wydany przez wydział ruchu drogowego urzędu miasta lub gminy.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat B?

Zanim przeczytacie odpowiedź na to pytanie, lepiej usiądźcie i trzymajcie się mocno. Blisko 3000 złotych trzeba przeznaczyć na uprawnienia do kierowania samochodem osobowym. Dokładnie tak, to nie żart. W kwocie tej mieści się opłata za kurs kategorii B, a także koszt badań lekarskich i opłata za egzamin. Jeśli nie uda Wam się zdać egzaminu przy pierwszym podejściu, a nadal chcecie posiadać prawo jazdy, konieczne może być dokupienie dodatkowych godzin jazdy i ponowne zapłacenie za egzamin. To następnych kilkaset złotych! Szczegółowe zestawienie kosztów prawa jazdy kat. B znajduje się na stronie http://specjalistka.net/kosztuje-prawo-jazdy-kategorii-b-2022/.

Co zrobić, by cieszyć się prawem jazdy kategorii B za pierwszym razem?

Wysokie ceny kursów i egzaminów na prawo jazdy powodują, że zadajemy sobie pytanie, co zrobić, by zdać egzamin za pierwszym razem? To proste należy się do niego dobrze przygotować. W tym może pomóc dobra szkoła jazdy, która nauczy was jak poruszać się w ruchu drogowym, wpoi w was nawyki odpowiedzialne za bezpieczeństwo jazdy, a także przeprowadzi wewnętrzny egzamin sprawdzający na ukończeniu kursu. Podsumuje on waszą wiedzę i da odpowiedź czy jesteście dobrze przygotowani do egzaminu, czy jednak coś trzeba poprawić.

Prawo jazdy kat B - FAQ

  • Do jakiej masy pojazdu dopuszcza kategoria B prawa jazdy? Do 3,5 tony DMC.
  • Czy kat. B pozwala na ciągnięcia przyczepy? Tak, pod warunkiem, że DMC pojazdu nie przekroczy 3,5 tony, możesz jeździć z lekką przyczepą.
  • Czy możesz kierować ciągnikami rolniczymi, mając kat B? Tak, możesz prowadzić ciągnik rolniczy - traktor, a oprócz tego np. quad.
  • Jakimi pojazdami nie możesz kierować z kat. B? Są to samochody ciężarowe, ciężarowe z naczepami i motocykle o najwyższej pojemności silnika.
  • Czy osoba niepełnosprawna może mieć uprawnienia komunikacyjne? Tak, istnieje prawo jazdy dla niepełnosprawnych - więcej na http://specjalistka.net/
  • Czy egzamin państwowy na "prawko" wymaga wiedzy specjalistycznej? Tak, jest to wiedza zakresu ruchu drogowego, pierwszej pomocy, bezpieczeństwa jazdy i obsługi samochodu.
  • Czy w dowodzie rejestracyjnym są informacje o prawie jazdy? Tak, w polu F2 znajduje się informacja o DMC samochodu, związana z uprawnieniami do jego prowadzenia.
  • Czy prowadząc pojazd samochodowy, trzeba mieć przy sobie dokument prawa jazdy? Nie, nie musisz mieć przy sobie takiego dokumentu, ale musisz posiadać ważne uprawnienia do jego prowadzenia.

 

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe