Uczniowie z powiatu dąbrowskiego posadzili 3000 nowych sadzonek sosny

  • 13.04.2022, 17:28
  • Gabriela Kudła
uczniowie-zasadzili-3000-drzewek.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Młodzież zasadziła ponad 3000 sadzonek sosny na 27 arach powierzchni w samym środku lasu. Wszystko dzięki akcji Małopolska dla klimatu, w którą włączył się Samorząd Powiatu Dąbrowskiego, wraz z Nadleśnictwem Dąbrowa Tarnowa. Projekt zorganizowany został w ramach programu LIFE EKOMAŁOPOLSKA i ma na celu prowadzenie proekologicznej edukacji.

 - Drzewa w ekosystemie spełniają bardzo ważną rolę, drzewa to tlen, a tlen to życie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, żeby dbać o nasz drzewostan. Dzisiaj znajdujemy się w Lesie Beleryt i wspólnie z uczniami naszych szkół, a również z Nadleśnictwem w Dąbrowie Tarnowskiej będziemy sadzić drzewa, dając też przykład młodzieży, jak trzeba dbać o ekosystem. Cieszę się, że szkoły odpowiedziały bardzo pozytywnie na nasze zaproszenie. Tutaj jest bardzo dużo uczniów i za chwilę będziemy wspólnie sadzić drzewa - mówił Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.

 -  Klimat się zmienia jak widzimy i myślę, że takim najlepszym naszym działaniem to jest właśnie zwiększenie terenów zielonych, a przede wszystkim sadzenie drzew i dzisiaj właśnie ta akcja ma na celu promowanie właśnie sadzenia drzew. Chcemy zacząć od najmłodszych jak widzimy frekwencja jest bardzo duża. Myślę, że to będzie przede wszystkim ciekawe, pożyteczne, edukacyjne, a współorganizatorem jest pogoda, która dzisiaj odpowiedziała na nasze potrzeby i na pewno będzie miło i sympatycznie - tłumaczył Krzysztof Bryk, wicestarosta dąbrowski.

 - Przede wszystkim ta akcja zorganizowana jest w ramach projektu "Life EkoMałopolska dla klimatu". Zmiany klimatyczne, które następują są niestety coraz bardziej dotkliwe: różne powodzie, susze, nagłe opady deszczów, nawet pożary, no niestety dotykają nas każdego roku. Jesteśmy, żeby właśnie tę młodzież uświadomić na temat tych zmian, i żeby mogli przekazywać tę wiedzę później dalszym swoim znajomym i rodzinie - wyjaśnił Lucjan Pasternak, Powiatowy Doradca ds. Klimatu i Środowiska.

Przed rozpoczęciem wydarzenia leśnicy przeprowadzili instruktaż prawidłowego sadzenia, a potem nadzorowali pracę dzieci i służyli pomocą. 

 - Do nas zgłaszają się również firmy, najczęściej firmy. Ostatnio taka akcja została również przeprowadzona w kompleksie Wierzchosławice. Sadziliśmy z jedną z firm, również kawałek powierzchni przeznaczonej do odnowienia, więc jak najbardziej zapraszamy, akcje są możliwe. Lasy dla państwa stoją otworem, najczęściej jednak w tych akcjach biorą udział dzieci, ponieważ edukujemy jednak dzieci, bo dzieci są takim materiałem plastycznym, które chłonie, chcą tej wiedzy, chcą poznawać las, ale zapraszamy oczywiście wszystkich - dodała Agnieszka Bednarz - Kochmańska, Zastępca Nadleśniczego Dąbrowa Tarnowska.


Uczniowie biorący udział w wydarzeniu jednogłośnie zaznaczali, że są by przyczynić się do ochrony środowiska i dać dobry przykład innym.

W wydarzeniu wzięli udział także uczniowie Szkoły Ponadpodstawowej w Brniu, gdzie znajduje się klasa o profilu architektura krajobrazu. Gołym okiem można było zauważyć, ze delegacja młodzieży z tej placówki jest obyta z tematem ekologii. 

 - Znają się na roślinach, na wykonywaniu obiektów architektury krajobrazu, także również takie nasadzenia wykonują w szkole, na różnych praktykach - mówił Jarosław Boryczka, dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Brniu.

Wspólne sadzenie drzew przez młodzież na taką skalę w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się po raz pierwszy. organizatorzy zapewniają jednak, że nie po raz ostatni. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe