Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg: Silne wsparcie dla subregionu tarnowskiego

 • 28.03.2022, 09:38
 • Źródło: MUW w Krakowie
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg: Silne wsparcie dla subregionu tarnowskiego Fot. MUW w Krakowie

- Niemal 34 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zostanie przeznaczonych m.in. na budowę, rozbudowę i remont dróg w czterech powiatach subregionu tarnowskiego w ramach umów, które dziś podpisałem. Dzięki tym umowom około 24 km dróg gminnych i powiatowych zyskają nowe, lepsze oblicze. To są inwestycje, które przekładają się przede wszystkim na komfort codziennego funkcjonowania i bezpieczeństwo mieszkańców, ale także, co niezwykle ważne, usprawniają i uzupełniają sieć połączeń drogowych w regionie – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. 

Dziś wicewojewoda Ryszard Pagacz w Tarnowie podpisał umowy z przedstawicielami samorządów z powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego, zaś w Gierczycach – z przedstawicielami samorządów z powiatów bocheńskiego i brzeskiego. Podczas wydarzenia obecni byli również posłowie: Anna Pieczarka, Wiesław Krajewski i Piotr Sak.

Wśród inwestycji z dofinansowaniem z RFRD jest zadanie w gminie Żabno, dotyczące rozbudowy drogi gminnej w miejscowości Łęg Tarnowski i Żabno wraz z rozbiórką i budową mostu. Łączna wartość tego zadania przekracza 9 mln zł. Dzięki podpisanej dzisiaj umowie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg do gminy trafi na ten cel 5 923 976 zł.

Gmina Żabno podpisała także drugą umowę, na rozbudowę drogi gminnej w Żabnie. W tym przypadku przekazane środki rządowe to 362 043 zł. Tym samym, jest to samorząd z najwyższym wsparciem finansowym w wysokości 6,3 mln zł, przekazanym w ramach dziś podpisanych umów.

W powiecie tarnowskim wsparcie z RFRD otrzymają także:

 • powiat tarnowski – 2 229 089 zł – na remont drogi powiatowej w miejscowościach Czyżów, Gorzyce, Kłyż;

 • gmina miasto Tarnów – 3 077 832 zł – na budowę drogi gminnej (ul. Pasterskiej) w Tarnowie,

 • gmina Skrzyszów – łącznie 1 369 578 zł – na realizację dwóch zadań dotyczących rozbudowy dwóch dróg gminnych w miejscowości Skrzyszów,

 • gmina Szerzyny – łącznie 2 269 085 zł – na budowę drogi gminnej w Szerzynach oraz remont drogi gminnej w miejscowości Ołpiny,

 • gmina Ryglice – 277 585 zł – na przebudowę drogi gminnej w miejscowości Lubcza,

 • gmina Rzepiennik Strzyżewski – 1 266 089 zł – na budowę drogi gminnej w miejscowości Rzepiennik Strzyżewski,

 • gmina Tarnów - 725 768 zł – na budowę drogi gminnej w miejscowości Zgłobice.

Wicewojewoda podpisał umowy również z przedstawicielami samorządów z powiatu dąbrowskiego.

Dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg gmina Dąbrowa Tarnowska zrealizuje remont dwóch dróg: drogi gminnej w miejscowościach Nieczajna Górna i Gruszów Wielki – na ten cel gmina otrzyma wsparcie w wysokości 534 591 zł – oraz drogi gminnej w miejscowości Smęgorzów – w tym przypadku wsparcie rządowe wynosi 396 984 zł.

Środki otrzyma także powiat dąbrowski. 2 752 028 zł – to fundusze, które pokryją niemal połowę kosztów związanych z przebudową drogi powiatowej w miejscowości Nieczajna Góra.

Ponad 12 mln zł to łączna kwota, na którą opiewają umowy podpisane z przedstawicielami powiatu bocheńskiego i brzeskiego.

- Zrównoważony rozwój i dostrzeganie potrzeb zarówno mniejszych miejscowości, jak i większych ośrodków – to domena rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Wśród tegorocznych beneficjentów Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg jest zatem chociażby np. miasto Bochnia, ale także Krzeczów w gminie Rzezawa. Te dwie miejscowości różnią się pod względem powierzchni i liczby ludności. Także zadania infrastrukturalne, które realizują tu samorządy są różne. Co ważne jednak, oba te samorządy otrzymują środki, bez których zrealizowanie inwestycji byłoby bardzo trudne. Każda z podpisanych dzisiaj umów to dobra odpowiedź na oczekiwania i potrzeby lokalnych społeczności – mówi Ryszard Pagacz, II wicewojewoda małopolski.

Wśród jednostek samorządu terytorialnego z rządowym wsparciem dla inwestycji infrastrukturalnych znalazły się:

 • powiat bocheński – 2 697 590 zł – na rozbudowę drogi powiatowej w miejscowościach Gierczyce i Nieszkowice,

 • gmina miasto Bochnia – 2 894 874 zł – na przebudowę drogi gminnej w Bochni,

 • gmina Rzezawa – 913 261 zł – na rozbudowę drogi wewnętrznej ulicy Szkolnej na drogę gminną w Krzeczowie,

 • gmina Trzciana – 1 316 149 zł – na remont drogi gminnej w miejscowości Leszczyna,

 • gmina Żegocina – 570 275 zł – na remont drogi w miejscowości Łąkta Górna,

 • gmina Nowy Wiśnicz – 629 209 zł – na remont drogi gminnej w Nowym Wiśniczu,

 • gmina Dębno – 2 697 789 zł – na przebudowę drogi gminnej w miejscowości Dębno,

 • gmina Brzesko – 680 883 zł – na remont drogi gminnej w Brzesku,

 • gmina Szczurowa – 283 903 zł – na remont drogi gminnej Strzelce Małe – Barczków.

Źródło: MUW w Krakowie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe