Jarosław Kaczyński o katastrofie smoleńskiej: Mam wyjaśnienie całości

  • 25.03.2022, 08:35
  • News4Media
Jarosław Kaczyński o katastrofie smoleńskiej: Mam wyjaśnienie całości pis.org Jarosław Kaczyński
Prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński udzielił obszernego wywiadu, w którym mówi nie tylko o przyjmowaniu przez Polskę uchodźców. Tłumaczy, jak widzi rozwój polskiej energetyki i wraca do katastrofy smoleńskiej.

Jarosław Kaczyńskich takich wywiadów udziela rzadko. Dziś (piątek 25 marca) długą rozmowę z prezesem PiS publikują wszystkie dzienniki grupy Polska Press. O czym mówi wicepremier?

O Smoleńsku

„Mam prawo, jako poszkodowany, dostępu do różnych śledztw, ale nie mogę wszystkiego powiedzieć. Mogę natomiast powiedzieć, że pierwszy raz po zapoznaniu się z różnymi dokumentami mam wyjaśnienie całości” – powiedział wicepremier i skomentował niedawne słowa prezydenta Ukrainy, który w polskim Sejmie (łącząc się zdalnie) mówił o katastrofie rządowego samolotu. Zełenski mówił, że w kontekście wojny z Rosją musi wrócić sprawa wyjaśnienia przyczyn wypadku.

Jarosław Kaczyński uznał to wystąpienie za „pożyteczne”. Tak samo określił wpis Dmitrija Rogozina na Twitterze. Były wicepremier Rosji napisał: „Przyjedź do Smoleńska, porozmawiamy”

„To było pożyteczne, bo w istocie było przyznaniem się do tego, co dla nas było oczywiste, a jednocześnie dla bardzo dużej części społeczeństwa nie do przyjęcia” – komentuje teraz Kaczyński.

O gospodarce

„Potrzebny jest nam potężny koncern, by móc prowadzić politykę energetyczną i to, co się dzisiaj w tej kwestii dzieje, oceniam bardzo dobrze. I tak samo bardzo dobrze oceniam, że na czele tego koncernu stoi prezes Daniel Obajtek – człowiek, który ma ogromną inwencję. Skupił on wokół siebie ludzi, którzy myślą w podobny jak on sposób. I to jest ogromna szansa na powodzenie jego planów, bo ci, którzy poruszają się według schematów, nie są w stanie wiele zdziałać. W najbliższym czasie sporo się wydarzy w związku z budowaniem narodowego multikoncernu energetycznego, będą zmiany, ale tylko na lepsze” – powiedział prezes PiS.

Dodał, że przesądzona jest budowa elektrowni atomowej w Polsce, a wszystko to ma na celu gospodarcze uniezależnienie się od Rosji.

O misji na Ukrainę

Kaczyński w Kijowie zaproponował wysłanie międzynarodowej misji pokojowej (ale przy udziale wojska) na Ukrainę. W wywiadzie tłumaczy, że teraz czas na decyzje państw zachodnich.

„Nikt przecież nie planuje wejścia na teren Rosji, misja pokojowa byłaby na terenie Ukrainy, za pełną zgodą władz ukraińskich. I taka misja bardzo by pomogła w wymiarze humanitarnym i – nie ma co ukrywać – korzystnie zmieniłaby sytuację strategiczną Ukrainy” – tłumaczy.

O uchodźcach

Jarosław Kaczyński stwierdził też, że w Polsce nie ma obozów dla uchodźców z Ukrainy i nie będzie żadnych relokacji.

„Jak ktoś chce tu zostać, to zostaje, a jak chce wyjechać, to wyjeżdża” – powiedział.

I dodał: „Nie chodzimy po prośbie. Oczywiście uważamy, że należy nam się jakaś pomoc, ale po prośbie nie chodzimy. Jesteśmy państwem w zupełnie dobrej kondycji, przeszło trzy razy bogatszym niż na początku lat 90 i przeszło trzy razy bogatszym niż Ukraina, licząc na głowę mieszkańca”.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe