Uczniowie Zespołu Szkół w Porębie Radlnej oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym

  • 11.03.2022, 16:03
  • Gabriela Kudła
uczniowie-oddali-hold-zolnierzom-niezlomnym.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Porębie Radlnej, wraz z druhami OSP oraz przedstawicielami gminy Tarnów i lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddanie hołdu Niezłomnym odbyło się w miejscu pamięci przy krzyżu w centrum miejscowości.

 - Spotkaliśmy się dzisiaj 11 marca, kiedy święto jest obchodzone 1, ale my specjalnie to odwlekliśmy w czasie, żeby móc przygotować się do tej uroczystości, żeby móc dzieci tez przygotować na to przyjście, razem ze sztandarem OSP i naszym szkolnym. Uczniowie z klas od 1 do 8 uczestniczyli w tym wydarzeniu. Oni przede wszystkim musza się uczyć, co to jest niepodległość, a teraz znam  ich odpowiedź i  teraz już na pewno, że jest prawidłowa - mówiła Krystyna Olszówka - Łępa, dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Porębie Radlnej. 

 - Jest to szlachetna inicjatywa pani dyrektor, przy współpracy księdza proboszcza, że taka inicjatywa została powołana i społeczność Poręby Radlnej, szkoły, dzieci i przedstawiciele pozostałych organizacji, które działają na terenie Poręby do tej akcji się włączyły i po prostu tą swoją obecnością tych poległych, którzy tam kiedyś oddali swoje życie za nasza ojczyznę, żeby ich dalej honorować i pamiętać o nich - dodał Jan Skórka, radny gminy Tarnów.

Uczniowie pod krzyżem złożyli wiązanki i znicze. Wygłosili także specjalny apel pamięci żołnierzy wyklętych. 

 - Data 1 marca nie jest przypadkowa, tego dnia w 1951 roku w Mokotowskim więzieniu komuniści  strzałem w tył głowy zamordowali przywódców z zarządu zrzeszenia "Wolność i niezawisłość", Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Utworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku, dzieło Armii Krajowej - dodała Julia Kowal, uczennica Szkoły Podstawowej w Porębie Radlnej.

 - Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary ale także bólu i cierpienia, jakie doznali przez wszystkie lata PRLu i ciszy po 1989 roku - uzupełniła Zuzanna Knapik, uczennica szkoły podstawowej podstawowej w Porębie Radlnej

Proboszcz Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Porębie Radlnej, który uczestniczył w wydarzeniu apelował do uczestników, aby w modlitwie nie zapominać również o tych, którzy polegli  za ojczyznę wiele lat temu. 

Dodajmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku. Święto ma być wyrazem wdzięczności za świadectwo i postawę patriotyczną i krew przelaną w obronie ojczyzny. 
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe