Radio gra jednak polską muzykę. Co z pomysłem posła Suskiego?

  • 07.02.2022, 09:29 (aktualizacja 07.02.2022, 10:05)
  • News4Media
Radio gra jednak polską muzykę. Co z pomysłem posła Suskiego? iStock
Twarde dane wskazują, że stacje radiowe nie tylko wypełniają ustawowe normy co do ilości piosenek po polsku na antenie, ale także przekraczają wskazane granice.

Nie do końca wiadomo, czy najnowszy pomysł posła PiS, Marka Suskiego „wypali”. Zapowiedziany przez niego projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji co prawda został skierowany do Sejmu, ale od tamtego czasu o inicjatywie jest cicho. Co więcej, z nieoficjalnych informacji wynika, że parlament może odłożyć radiowe marzenia Suskiego na półkę, żeby przykrył je kurz zapomnienia.

Chodzi o poważne zmiany, jakie w styczniu zapowiedział Suski w kwestii radiofonii. Poseł PiS chciałby, aby stacje radiowe 50 proc. swojego czasu antenowego poświęcały na polską muzykę. W godzinach nocnych miałby to być nawet 80 procent. To znaczne zmiany w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów, które nakazują rozgłośniom przeznaczenie 33 proc. miesięcznego czasu antenowego rodzimym wykonawcom.

Rzecz w tym, że pomysł Suskiego nie podoba się ani radiowcom, ani wielu artystom. Sam poseł jednak tłumaczył, że chodzi mu o "dbałość o polską kulturę, polską muzykę i o polskich artystów”. Suski chce też premiować nadawców puszczających debiutantów (czas dla nich będzie naliczany potrójnie).

– Myślę, że to będzie pomocą i zachętą, żeby nowe utwory czy nowi wykonawcy mogli wchodzić na rynek. To rozwiązanie podobne jak w niektórych innych krajach Unii Europejskiej, jak na przykład we Francji – wyjaśniał polityk PiS.

Tymczasem okazuje się, że stacje radiowe – w kwestii polskiej muzyki – przekraczają normy założone w obecnie obowiązujących przepisach. Dane na ten temat przedstawił serwis wirtulanemedia.pl, opierając się na sprawozdaniu za 2020 r. (za 2021 dopiero jest przygotowywany) złożonym do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Utwory wykonywane w języku polskim zajmowały średnio 41,1 proc. czasu nadawania wszystkich utworów słowno-muzycznych. Średnio udział polskich piosenek był o 7 proc. większy od ustawowego minimum.

Oprócz anten, które grają wyłącznie piosenki po polsku, wyróżniają się Radia Pogoda (74,9 proc.) i Radio Plus (57,5 proc.). Poniżej norm znajdują się RPL FM, Radio Kołobrzeg i Radio Żak. Naruszenia jednak – jak ocenia KRRiT – były sporadyczne. To np. przypadek Radio RPL FM, które w październiku 2020 r. osiągnęło wynik 32 procent.

Portal podsumowuje: „Najwięksi nadawcy radiowi emitują polskie piosenki zgodnie z wymaganiami ustawy o radiofonii i telewizji. W stacjach Polskiego Radia ten udział wyniósł 49 proc. (rok wcześniej 44,3 proc.), a w komercyjnych rozgłośniach ogólnokrajowych – 39 proc. (rok wcześniej 34,5 proc.)”.

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe