Magistrat: Mimo nauki zdalnej, autobusy w Tarnowie będą kursowały normalnie

  • 26.01.2022, 13:36
  • Źródło: UMT
Magistrat: Mimo nauki zdalnej, autobusy w Tarnowie będą kursowały normalnie
Mimo iż większa część uczniów szkół podstawowych i średnich w lutym będzie uczyć się zdalnie, prezydent Roman Ciepiela podjął decyzję, iż miejskie autobusy kursować będą według zwykłych rozkładów jazdy. Chodzi o zmniejszenie napełnienia pojazdów, aby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa.

Od początku stycznia, z wyłączeniem jednego tygodnia, gdy uczniowie wrócili do szkół, komunikacja miejska w Tarnowie funkcjonowała według tzw. specjalnych rozkładów jazdy ze zmniejszoną liczbą kursów, co spowodowane było mniejszą liczbą korzystających z autobusów pasażerów. Choć po zimowych feriach sytuacja ta nie ulegnie zmianie z powodu ogłoszenia przez ministra edukacji nauki zdalnej uczniów starszych klas szkół podstawowych i wszystkich szkół średnich, prezydent Tarnowa podjął decyzję, iż od 1 lutego wracają normalne rozkłady jazdy.

- Zdaję sobie sprawę, iż z powodu nauki zdalnej liczba pasażerów się nie zwiększy, a nawet może ich być mniej, bo część z nas stara się izolować, to jednak zadecydowałem, iż od lutego wracają normalne rozkłady jazdy na wszystkich liniach. Decyzja ta jest spowodowana lawinowym wzrostem infekcji koronawirusem, co widać również w naszym mieście – mówi Roman Ciepiela. – Dzięki temu, że ruch pasażerski rozłoży się na większą liczbę autobusów, unikniemy bliższych kontaktów w pojazdach, w których będzie więcej wolnego miejsca. Apeluję do wszystkich pasażerów, aby przestrzegali reżimu sanitarnego, zachowywali dystans, nosili maseczki i korzystali z urządzeń do dezynfekcji rąk, które są w każdym autobusie.

Z analiz dostarczanych przez elektroniczne bramki zliczające pasażerów tarnowskiej komunikacji miejskiej wynika, iż w przykładowym tygodniu, w ciągu pięciu dni roboczych od 13 do 17 grudnia 2021 roku, gdy obowiązywał standardowy rozkład jazdy, z autobusów skorzystało 137 035 pasażerów. Od 17 do 21 stycznia 2022 roku, gdy w pierwszym tygodniu ferii szkolnych obowiązywał tzw. rozkład specjalny, podróż miejskim autobusem wybrało 94 718 pasażerów - zmniejszona liczba kursów nie przełożyła się na zatłoczenie autobusów, w żadnym z nich liczba pasażerów nie zbliżyła się do maksymalnego napełnienia. 

Według wstępnych obliczeń miasto zaoszczędziło na komunikacji miejskiej w styczniu około 300 tysięcy zł.

Źródło: UMT

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe