W Tarnowie powstanie nowa jednostka wojskowa

  • 25.01.2022, 16:25
  • Gabriela Kudła
w-tarnowie-powstanie-jednostka-wojskowa.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zgodnie z planem rozwoju sił zbrojnych 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej w Krakowie będzie formowała 113. Batalion Lekkiej Piechoty w Tarnowie. W tej chwili trwają już zaawansowane rozmowy w tej sprawie, po to by jeszcze w tym roku jednostka mogła rozpocząć działanie.

 - Jest jakiś plan rozwoju, bo to nie wszystko da się w jeden ruch zaplanować. 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej jako trzeci etap formowania wojsk obrony terytorialnej powstała w 2018 roku i on już w planie miała tarnowski batalion. Po prostu te plany teraz realnie będziemy je wdrażać i dlatego ten batalion miał być w strukturach 11. brygady i minister podjął decyzję, że w 2022 roku 11 Małopolska Brygada będzie formować zarówno 114. Batalion Piechoty w Limanowej, jak i 113. Batalion Piechoty w Tarnowie - tłumaczył płk. Marcin Studziński, dowódca 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Siedziba 113. Batalionu Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej miałaby znajdować się w biurowcu przy ulicy Kochanowskiego. Kilka lat temu część tego budynku miasto przekazało Wojskom Obrony Terytorialnej. 

 - Będziemy przystępować do remontu tego budynku tak, żeby one spełniał swoje funkcje. Tam również mieści się w tej chwili przychodnia i przedszkole, ale to w ogóle nie koliguje z tym co chcemy zrobić. Budynek stoi, myślę, że od kilku a może kilkunastu lat niszczeje, ale Wojsko Obrony Terytorialnej wchodząc do różnych miast zagospodarowuje część zabudowań, które przez lata niszczały i to jest też dobre, bo to wizerunek miasta się zmienia. Oczywiście nakłady finansowe, jaki remont domu a w takim dużym budynku to wiadomo, że to będzie kosztowało - dodał płk. Marek Studziński. 


Docelowo w tarnowskim batalionie służyć ma nawet 500 żołnierzy.  

 - Zapotrzebowanie myślę, że ono nie maleje, ludzie widzą pomoc wojsk obrony terytorialnej zarówno w pandemii, jak i w sytuacjach kryzysowych, ale również słyszą o tym, że żołnierze biorą udział w zadaniach na granicy. Poza tym myślę, że wiele ludzi chce po prostu, niektórzy może spełnić swoje dziecięce marzenia, a większość ludzi chciałoby wspomóc Rzeczpospolitą, więc przystępując do czy to do jednego batalionu, czy do jednej brygady, czy do innej tutaj w większości ludzie robią to z zamiłowania do ojczyzny - mówił Marek Studziński. 


Do tarnowskiego batalionu przyjmowani będą zarówno nowi żołnierze, jak również ci, którzy służą już w brygadzie, ale w innych jednostkach organizacyjnych wojska.   
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe