Wicepremier w Wierzchosławicach. Przyjechał uczcić rocznicę urodzin Wincentego Witosa

  • 23.01.2022, 16:25
  • Wioletta Zarębska
wicepremier-w-wierzchoslawicach-przyjechal-uczcic-rocznice-urodzin-wincentego-witosa.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Świętowano urodziny Wincentego Witosa, w tym roku przypadała 148. rocznica tego wydarzenia. Przypomnijmy, że trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polski, a zarazem jeden z ojców niepodległości urodził się 21 stycznia 1874 roku. Z tej okazji od lat NSZZ RI "Solidarność" organizuje uroczystości poświęcone Wincentemu Witosowi.

- Idee Wincentego Witosa, one nas łączą, one były też ideą, która nam przyświecała wtedy w latach 80. kiedy buntowała się Polska, bo nie mieliśmy wolności, nie mieliśmy zapewnionych swobód obywatelskich i wiele jeszcze innych rzeczy, tych kwestii ekonomiczno-społecznych, więc Wincenty Witos jest takim naszym ojcem opatrznościowym. Był zawsze, jest i ja mam nadzieję, że będzie też dla przyszłych pokoleń, dlatego, że jego idee są ciągle żywe, a tym bardziej prawdziwe. Jeśli coś jest prawdziwego to ono jest aktualne od początku do końca i na wieki wieków – mówiła Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ RI "Solidarność", poseł na Sejm RP.

Z okazji urodzin Witosa do Wierzchosławic, z których pochodził trzykrotny premier RP, przyjechał Henryk Kowalczyk, wicepremier, a zarazem minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Przede wszystkim Wincenty Witos to jest taki znakomity przykład i wzór do naśladowania dla obecnych rolników, polityków o skali lokalnej, krajowej. Przecież on zdobywając szczyty władzy, będąc premierem trzykrotnym, nigdy nie stracił kontaktu ze swoją miejscowością, zawsze tutaj był aktywny, pamiętał o swoich sąsiadach, chociaż był niezłomnym, odpowiedzialnym politykiem dbającym o bezpieczeństwo Polski, wielkim patriotą i tu równocześnie był takim dobrym gospodarzem na swojej ziemi, dobrym dla swoich sąsiadów, życzliwym – to jest cecha nieczęsta, a więc warto z tej postaci korzystać jako wzór do naśladowania.

Uroczystości witosowe rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny i polskich rolników w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach, później przemaszerowano na cmentarz parafialny, gdzie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przy grobie Wincentego Witosa.

- Obchodzona jest rocznica urodzin Wincentego Witosa, wielkiego Polaka, mieszkańca Wierzchosławic, wójta gminy Wierzchosławice, premiera, posła, jednego z ojców niepodległości, jednego z ojców sukcesu w 1920 roku bitwy, która uratowała Europę przed komunizmem. Wincenty Witos to człowiek, który ciężką pracą, samokształceniem doszedł do tych wszystkich sukcesów, osiągnięć, człowiek, który bardzo mocno odcisnął się na historii Polski. Dzięki niemu być może dzisiaj mamy taką Polskę, jaką mamy i na pewno tak wielką postać, jego pamięć należy czcić, pamiętać i pokazywać jako wzór do naśladowania – wyjaśniał Andrzej Mróz, wójt gminy Wierzchosławice.

Obchody rocznicy urodziny Wincentego Witosa były też pretekstem do uhonorowania lokalnych rolników.

- Na wniosek pani poseł Anny Pieczarki 25 rolników ziemi tarnowskiej zostało odznaczonych odznaczeniami resortowymi za zasługi dla rolnictwa – zaznaczał Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.

- Podjęłam tę inicjatywę jako poseł ziemi tarnowskiej jeszcze w październiku. Udało się - dzięki zgodzie pana ministra - że z rejonu, powiatu tarnowskiego odznaczeni zostali rolnicy, ci najbardziej zasłużeni. Te osobowości zostały wskazane bezpośrednio przez wójtów, burmistrzów danej gminy. Koordynował to pan wicestarosta Jacek Hudyma. Dzisiaj ta okoliczność wydaje mi sie taka bardzo zasadna, żeby w czasie tej uroczystości te medale zostały przekazane tym rolnikom – dodawała Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.

Dodajmy, że w uroczystościach rocznicowych poświęconych Wincentemu Witosowi wzięło też udział wielu polityków i lokalnych samorządowców.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe