Polisa AC – na jakie warunki zwracać uwagę?

  • 22.01.2022, 21:02
  • Artykuł partnera
Polisa AC – na jakie warunki zwracać uwagę?
Jednym z najpopularniejszych typów ubezpieczeń samochodowych jest tak zwane autocasco – czyli krótko mówiąc: AC. W przeciwieństwie do OC jego zakup nie jest obowiązkiem kierowców. Wielu jednak podejmuje decyzję o rozszerzeniu ochrony swojego auta. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, na jakie warunki umowy ubezpieczeniowej AC należy zwracać uwagę, by nie żałować swojej decyzji.

Ubezpieczenie samochodowe AC to rodzaj dobrowolnej ochrony naszego samochodu przed skutkami różnorakich nieszczęśliwych wypadków i losowych zdarzeń, które mogą sprawić, że nasze auto lub jego wyposażenie ulegnie zniszczeniu czy kradzieży.

Ceny za AC nie są stałe. Podobnie jak przy OC – zależą od danych dotyczących samego kierowcy, jak i jego auta. Co ciekawe – wielu ubezpieczycieli, poza standardowymi informacjami na temat samochodu (a więc poza rokiem jego produkcji, marką czy pojemnością silnika), bierze pod uwagę również stan jego zabezpieczeń przed kradzieżą. Wszystko po to, by optymalnie wyliczyć zarówno wysokość składek klienta, a także potencjalnego poziomu odszkodowania wypłacanego w przypadku zaistnienia strat.

Podpisując umowę ubezpieczeniową na zakup AC, powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka warunków w niej zamieszczonych. Które to z nich?

Wyłączenie odpowiedzialności – kiedy nie uzyskamy odszkodowania?

Kwestia związana z wszelkimi wyłączeniami zawartymi w umowie ubezpieczeniowej powinna być dla nas niezwykle istotna. To przecież ten zapis reguluje sytuacje, w których – mimo strat materialnych – nie uzyskamy odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. Często w umowach ubezpieczeniowych znaleźć możemy szereg przesłanek do tego, by wniosków kierowców nie akceptować. Najczęściej wyłączenia tego typu obejmują błędy po stronie kierowcy – jak np. niezamknięcie samochodu, pozostawienie w nim kluczyków czy jazdę pod wpływem alkoholu.

Sposób uzyskiwania odszkodowania

A więc najkrócej mówiąc – w jaki sposób nasze towarzystwo ubezpieczeniowe realizuje odszkodowania. Najczęściej opcje są dwie – albo ubezpieczyciel przelewa na konto kierowcy kwotę, którą uzna za właściwą do naprawy strat, albo samodzielnie naprawia auto w jednym z serwisów samochodowych, z którym współpracuje. Warto wiedzieć, że czasami w umowach o AC firmy ubezpieczeniowe pozostawiają sobie prawo do wyboru jednego z dwóch modeli rozliczenia na podstawie decyzji opartej o konkretną sytuację.

Amortyzacja części auta – jak wpłynie na wysokość odszkodowania?

Jak wiadomo – regularnie używany samochód się zużywa. Eksploatacji ulegają więc również różne elementy jego wyposażenia. Podpisując umowę ubezpieczeniową AC, możemy być pewni, że ubezpieczyciel weźmie pod uwagę i ten aspekt podczas obliczania szacunkowej wartości naszego samochodu, a więc również wysokości przyszłego, potencjalnego odszkodowania, które będzie musiał nam wypłacić w przypadku zaistnienia szkody. Tutaj należy pamiętać, że z czasem (i każdym przejechanym kilometrem!) wartość naszego auta spada. Spadać więc będzie również suma odszkodowawcza.

Ubezpieczenie AC, którego zakup jest całkowicie dobrowolny i zależy od decyzji kierowcy, może być naprawdę warte uwagi. Wachlarze zakresów ochronnych, jakie oferują dziś towarzystwa ubezpieczeniowe, potrafią być imponujące, a co z tego wynika – dają spokój ducha kierowcom, którzy musieliby się mierzyć z dużymi kosztami za naprawę swojego auta, gdyby jakieś losowe zdarzenie spowodowałoby w nim straty. Przystępując do podpisywania umowy ubezpieczeniowej autocasco, bądźmy jednak czujni i czytajmy wszystkie dokumenty! Naszą uwagę zwrócić powinny ogólne postanowienia umowy, wśród których odnajdziemy między innymi kwestię wyłączeń, eksploatacji auta i jego części, a także sposobu realizacji odszkodowania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości z naszej strony nie bójmy się zadawać pytań – dobry agent ubezpieczeniowy z pewnością na wszystkie skrupulatnie odpowie.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe