Obowiązek dla właścicieli domów i budynków. Za niezgłoszenie pieca do ewidencji grożą duże kary

  • 21.01.2022, 15:09
  • Gabriela Kudła
obowiazek-dla-wlascicieli-domow-i-budynkow.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków w dalszym ciągu oczekuje na deklaracje dotyczące źródła ciepła. Do 30 czerwca 2022 roku właściciele i zarządcy muszą określić, w jaki sposób ogrzewane są ich domy i budynki. Nie złożenie wniosku w terminie grozi karą grzywny.

 -  Jest to taki rejestr ogólnopolski, który ma ułatwić opanowanie ogrzewanie i ocieplenia budynków, czyli znaleźć te budynki, które są źle ocieplone i ogrzewane w niewłaściwy sposób i trafić do tych mieszkańców i pomóc im w zmianie sposobu ogrzewania, w polepszeniu parametrów energetycznych budynku - mówił Marek Kaczanowski, dyrektor wydziału Ochrony Środowiska UMT. 

Spis obejmuje przede wszystkim dane adresowe właściciela budynku, oraz informacje na temat sposobu ogrzewanie. 

 - Czy jest to na przykład sieć miejska, ciepłownicza, czy to jest piec gazowy, czy węglowy, czy pompa ciepła, albo ogrzewanie olejowe czy elektryczne. Wszystko jest wymienione, wystarczy tylko postawić x w danej kratce, która dotyczy naszego konkretnego przypadku - dodał Marek Kaczanowski. 


Udział w spisie źródeł ciepła jest obowiązkowy. Deklarację można wypełnić online na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego lub złożyć w Urzędzie Miasta Tarnowa na ul. Nowej 4.

 - Jesteśmy jakby na półmetku, jakby troszkę za półmetkiem tego terminu i przez pierwsze pół roku zainteresowanie nie było zbyt duże. Przez te 6 miesięcy wprowadziliśmy około tysiąca budynków z Tarnowa co na szacowane kilkanaście tysięcy nie jest dużo, ale w ostatnich dniach wpływa bardzo dużo deklaracji - dodał Marek Kaczanowski. 

Dodajmy, że Mieszkańcy zamieszkujący w nowopowstałych budynkach na zgłoszenie się do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mają jedynie 2 tygodnie.  

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe