Pod Tarnowem powstanie nowa wieś

  • 20.01.2022, 16:03
  • Gabriela Kudła
pod-tarnowem-powstanie-nowa-wies.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wszystkim znana podtarnowska miejscowość Kępa Bogumiłowicka, jak się okazało, mimo że od ponad 30 lat posiada status sołectwa, to w oficjalnych dokumentach urzędowych widnieje jako przysiółek leżący na terenie gminy Wierzchosławice.

 - W ubiegłym roku jeden z mieszkańców miejscowości Kępa Bogumiłowicka zgłosił się do mnie z taką uwagą, że Kępa Bogumiłowicka w papierach rządowych figuruje jako przysiółek Bogumiłowic. Dokonałem sprawdzenia i rzeczywiście potwierdziło się to. W związku z powyższym, z taką interwencją mieszkańca podjęliśmy działania, aby stało się zadość rzeczywistości i Kępa Bogumiłowicka stała się tak jak to należy być, miejscowością, sołectwem- wyjaśnił Andrzej Mróz, wójt gminy Wierzchosławice.


Aby zaczerpnąć opinii mieszkańców, zorganizowano specjalne konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy Kępy Bogumiłowickiej mogli zadecydować czy są za zmianą rodzaju miejscowości z przysiółka na wieś. Ostatecznie podjęto decyzje o wprowadzeniu korekty w oficjalnych rejestrach urzędowych.  

 - Jeżeli cały ten proces zostaje przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa od stycznia 2023 roku Kępa Bogumiłowicka będzie formalnie figurowała jako miejscowość, jako samodzielne sołectwo - dodał Andrzej Mróz.


Zmiana w dokumentach w żaden sposób nie wpłynie na mieszkańców. Jedyną zmianą będzie to, że Kępa Bogumiłowicka zostanie samodzielną miejscowością. 

 - Myśmy tu w ogóle jako wieś, żeśmy bardzo dużo zrobili czynów społecznych. Muszę wspomnieć, że gaz został zrobiony w czynie społecznym. Wybudowaliśmy obiekty sportowe, dużo rzeczy żeśmy zrobili. Cały czas była rada sołecka, był Sołtys i wszystko działa na zasadach jak w każdej wsi. Jednak nie mamy tutaj, załóżmy szkoły, bo wszystkie dzieci chodzą do Mościc, jedna część chodzi do Ostrowa, w tej chwili most jest nieczynny, więc nie chodzą - wyjaśnił Jan Mirek, sołtys Kępy Bogumiłowickiej. 


Dodajmy, że Kępa Bogumiłowicka liczy około 570 mieszkańców. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe