Małopolska. Powstała Mobilna Akademia Prawa. Ma przeciwdziałać zagrożeniom, które dzieci mogą spotkać w sieci

  • 12.01.2022, 16:39
  • Gabriela Kudła
powstala-mobilna-akademia-prawa-dla-dzieci-i-mlodziezy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Materiały wideo, bajki, podcasty, komiksy czy teledyski, to wszystko dotyczące edukacji dzieci, również tych najmłodszych w zakresie zasad bezpieczeństwa w świecie zarówno wirtualnym jak i rzeczywistym od teraz będzie można znaleźć na platformie, przygotowanej przez stowarzyszenie Podaruj Dzieciom Promyk Słońca. Jej celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom, które mogą spotkać dzieci w sieci. Mobilna Akademia Prawa dla dzieci i młodzieży została sfinansowana z budżetu województwa małopolskiego w ramach programu "Prawo i ja".

 - Platforma w ogóle jest skierowana do praktycznie wszystkich, bo i z platformy mogą korzystać w szczególności uczniowie, nauczyciele. Platforma ma za zadanie urozmaicić nauczycielom prowadzenie zajęć, na przykład w formie godzin wychowawczych, a także równocześnie pomóc, i to jest istotne w rozwiązywaniu problemów szkolnych, bo nie zawsze szkoła jest w stanie pomóc uczniowi już od strony prawnej - tłumaczyła Katarzyna Macoń, prezes Stowarzyszenia Podaruj Dzieciom Promyk Słońca.

 - Dla nas jako dla samorządu województwa małopolskiego bezpieczeństwo mieszkańców małopolski jest bardzo ważne, dlatego postanowiliśmy po raz pierwszy w zeszłym roku ogłosić konkurs dla organizacji pozarządowych z zakresu edukowania, z zakresu prawa i to jest bardzo potrzebny projekt. Szczególnie dla tego pokolenia, jednak w gąszczu informacji, które możemy znaleźć w internecie, w siecie. Młodzież niestety nie potrafi do końca się odnaleźć, dla nich jednak przepisy prawne to jest dość duża zawiłość, nie zawsze potrafią te przepisy zinterpretować - wyjaśniła Marta Malec - Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. 

Na platformie przygotowano szereg informacji, które są przekazane w sposób praktyczny i łatwo dostępny dla dzieci i młodzieży.

  - 
Myślę, że te wszystkie działania, które zostały przygotowane, one są bardzo takie praktyczne i też obrazujące właśnie, że prawo nie jest takie trudne, jak by się można było spodziewać i też, że warto znać swoje prawa i obowiązki, warto wiedzieć, jakie zagrożenia czyhają na nas w sieci i nie zawsze to, że umieszczamy wpis w mediach społecznościowych, czy tez publikujemy dane zdjęcia, że działamy w granicach prawa. Dlatego ważne jest, żeby młodzież zdawała sobie z tego sprawę, że wszystko, co robią w sieci, ma również swoje konsekwencje prawne - dodała Marta Malec - Lech.

 - Można to nazwać, że to jest taka darmowa pomoc prawna dla ucznia. Tego do tej pory jeszcze nie było, przynajmniej ja o tym nigdzie nie słyszałam, żeby uczeń mógł skorzystać z takiej formy. Też warto zwrócić uwagę, może się nasunąć takie pytanie: Czy współczesny uczeń może być dzisiaj nazwany klientem prawnika, oczywiście, jak najbardziej - podkreśliła Katarzyna Macoń. 

O to, aby zwracać szczególną uwagę na zachowania dzieci w sieci, apeluje także asp. sztab Paweł Klimek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie

 - 
 Współpraca z panią Katarzyną rozpoczęła się oczywiście nie dawno, zaprosiła mnie do tego, żebyśmy jako policjanci, przekazywali informacje, co tak właściwie się wydarzyło i jak skutecznie przeciwdziałać tym wszystkim zagadnieniom, przestępstwom, które dotyczą tej grupy właśnie młodzieży między 6 a 14,16 rokiem życia. Wspólnie nagraliśmy jeden taki na razie prolog, my go tak nazwał dotyczący phishingu, dotyczący podszywania się do innej osoby pod naszych znajomych. Miejmy nadzieje, mam nadzieje, że to jakoś dotrze do tych ludzi, że nie będziemy tak bezkarnie sobie buszować w internecie - mówił aps. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy KMP w Tarnowie. 

Wójt Gminy Skrzyszów podkreślał, że platforma jest bardzo przydatna i potrzebna zważywszy na to, że czas pandemii wtłoczył dzieci i młodzież do internetu.

 - 
Pomoc wyciągnięta nie tylko do samorządu, ale i też jako do rodziców, żeby można było w tym gąszczu wpisów, ale i zagrożeń się odnaleźć, również jeżeli chodzi o te zagrożenia, które płyną z internetu i sposób komunikowania, jaki sposób jest właściwy - tłumaczył Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów. 

Dodajmy, że platformę można znaleźć, wchodząc na stronę internetową www.akademiaprawa.com. Ambasadorem mobilnej akademii została Joanna Jabłczyńska.

 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe