Sprawa o podział majątku po rozwodzie

  • 10.01.2022, 15:52
  • Artykuł partnera
Sprawa o podział majątku po rozwodzie

Czeka Cię sprawa o podział majątku po rozwodzie? W trakcie trwania małżeństwa większość osób nawet nie zastanawia się nad takimi kwestiami, jak np. ustanowienie rozdzielności majątkowej. Później, np. w przypadku sprawy rozwodowej, może przysporzyć to wielu problemów, choćby w kwestii podziału majątku wspólnego. 

Podział majątku może nastąpić zarówno w czasie rozwodu, jak i przed nim, choć najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest realizacja go dopiero po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej. Majątek wspólny, gromadzony przez lata wspólnego życia, często bardzo trudno jest podzielić. Nie wiąże się to jedynie z kwestiami emocjonalnymi, ale również logistycznymi i zorganizowaniem wszystkiego w taki sposób, aby żadna ze stron nie czuła się pokrzywdzona. 

Sprawa o podział majątku po rozwodzie - co powinieneś wiedzieć?

Wraz zawarciem małżeństwa, najczęściej między małżonkami powstaje wspólność majątkowa, o ile nie została zastosowana przez żadną ze stron rozdzielność majątkowa. Ustaje ona dopiero w chwili rozwodu, nie zawsze jednak o podziale majątku sąd decyduje w ramach tego samego postępowania.

Zwykle wymagane jest założenie nowej sprawy sądowej, dotyczącej podziału majątku wspólnego. Jest to związane z faktem, że sprawy rozwodowe trwają dość długo, a sądy decydują się prowadzić podział majątku tylko wtedy, gdy nie przedłuży to dodatkowo całego postępowania. Decyzja o majątku wspólnym nie musi jednak zapaść przed sądem - do podziału doprowadzić można również ugodowo, podpisując umowę sporządzoną w formie aktu notarialnego.

Podział majątku wspólnego małżonków może zostać przeprowadzony przed zapadnięciem wyroku rozwodowego, najpierw jednak konieczne jest ustanowienie rozdzielności majątkowej. Dzięki niemu następuje wyjście z ustroju wspólności majątkowej, po czym konieczne jest określenie, jaki jest skład majątku wspólnego oraz udział w nim małżonków.

Więcej na temat podziału majątku po rozwodzie przeczytasz pod linkiem: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/podzial-majatku-po-rozwodzie/.

 

Podział majątku wspólnego - ugoda lub sprawa w sądzie

Sprawa o podział majątku po rozwodzie nie musi trafić przed sąd, jeśli strony zdecydują się na rozwiązanie ugodowe. Bardzo często jest to szybsza oraz o wiele tańsza droga, o ile strony potrafią wypracować porozumienie. 

Często dobrym rozwiązaniem jest wystosowanie wezwania do podziału majątku wspólnego w chwili, gdy jednak ze stron nie chce poruszać tego tematu. Zwykle w tej kwestii skuteczne jest pismo sporządzone oraz podpisane przez prawnika, sugerujące odbiorcy powagę sytuacji i skłaniające do podjęcia odpowiednich kroków. 

Kwestie sporne przy podziale wspólnego majątku

Podział majątku wspólnego często wywołuje ogromne, negatywne emocje, przez co wypracowanie kompromisu nie jest łatwe. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy prawnika, który przedstawi obowiązujące przepisy i rozwiąże w sposób merytoryczny kwestie sporne. Te ostatnie bardzo często wynikają np. z nieznajomości treści przepisów prawa. 

Warto pamiętać też, że najczęściej małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, a nierówny podział zdarza się w sytuacjach wyjątkowych. Sąd uznać może za takie np. wyraźne trwonienie majątku bądź nieprzyczynianie się do jego powstawania. Podkreślić można, że również nieruchomości kupione za wspólne pieniądze należą w równej mierze do obu stron, niezależnie od tego, kto widnienie w akcie notarialnym. 

Podział majątku wspólnego w sądzie

Majątek wspólny można podzielić również na drodze sądowej, jednak jest to droga dość długa i często problematyczna. Może być jednak jedynym rozwiązaniem, jeśli propozycja ugody nie przyniosła satysfakcjonującego rozwiązania. W przypadku realizacji takiego scenariusza, wszystkie wcześniejsze propozycje ugodowe, które wystosowały strony, nie są wiążące. 

Oznacza to, że po zerwaniu ugodowych negocjacji, żaden z małżonków już nie może powoływać się na to, co wcześniej deklarowała druga strona. Opcja ta wymaga również określenia, co wchodzi w skład wspólnego majątku oraz jaka jest wartość jego poszczególnych elementów. Szacowanie wycena np. nieruchomości często przeprowadzana jest przez doświadczonych i wiarygodnych biegłych. 

Sąd może podzielić majątek na trzy sposoby:

  • egzekucyjna sprzedaż i podział sumy między strony;
  • przyznanie składnika majątku jednej stronie z obowiązkiem spłaty przez drugą stronę; 
  • podział w naturze (np. podział budynku na dwa oddzielne lokale). 

W wielu przypadkach egzekucyjna sprzedaż, np. nieruchomości, jest nieopłacalna ze względu na stawkę poniżej rynkowej wartości. Dodatkowo doliczyć trzeba także koszty sprzedaży licytacyjnej, wyliczone przez komornika. Alternatywą dla tego rozwiązania może być wniosek o zawieszenie postępowania i sprzedaż samodzielna za satysfakcjonującą cenę. 

Sprawa o podział majątku po rozwodzie nie należy do przyjemnych, nie trzeba jednak jej się obawiać. Zarówno ugodowe załatwienie sprawy, jak i droga sądowa, prowadzą strony do sprawiedliwego podzielenia majątku. 

Materiał przygotowano na podstawie informacji pochodzących ze strony https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/.

undefined

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe