Więcej osób zmarło, mniej się urodziło. Tarnowski Urząd Stanu Cywilnego podsumował rok 2021

  • 10.01.2022, 14:20
  • Gabriela Kudła
wiecej-osob-zmarlo-mniej-sie-urodzilo.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Więcej osób zmarło, mniej się urodziło. Tarnowski Urząd Stanu Cywilnego odnotował w ubiegłym roku aż 2458 zgonów. To o blisko 200 osób więcej niż w 2020 roku. Ilość aktów zgonów wydanych w urzędzie w Tarnowie nie jest jednak równoznaczna z ilością zmarłych tarnowian, bowiem w statystki są również wzięte pod uwagę osoby, które nie są mieszkańcami miasta, a zmarły np. w tarnowskim szpitalu.

 - Najwięcej jednak zgony wzrosły w 2020 roku, ponieważ w porównaniu do roku 2019 sporządziliśmy aż 348 aktów zgonów więcej osób zmarłych w Tarnowie niż w roku 2019. Był to bardzo duży przyrost spowodowany pandemią. My rejestrujemy zgony osób, które zmarły w Tarnowie, albo na terenie Gminy Tarnów - mówiła Beata Idziniak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Tarnowie. 

Statystyki dotyczące liczby urodzonych mieszkańców Tarnowa również nie napawają optymizmem. Z roku na rok liczba urodzonych w tarnowskich szpitalach jest oraz mniejsza.  

 - W roku 2021 sporządziliśmy 1873 akty urodzeń, w tym 1446 to były dzieci urodzone w  Tarnowie natomiast 427 to były wpisy aktów zagranicznych do polskich ksiąg, czyli wpisy aktów tych dzieci obywateli polskich, które urodziły się za granicą. Natomiast jeżeli chodzi o rok 2020 to było 1983 aktów i 287 wpisów aktów zagranicznych do polskich ksiąg - dodała Beata Idziniak. 


W Urzędzie Stanu Cywilnego czołówka najchętniej nadawanych imion w Tarnowie nie zmienia się od lat. 

 - W tym roku najpopularniejszymi imionami dla dziewczynek urodzonych w Tarnowie to były imiona Julia, Zuzanna, Maja, Zofia, Emilia. Natomiast jeżeli chodzi o chłopców to był Jakub, Szymon, Antoni, Franciszek i Aleksander - mówiła Beata Idziniak.

Dodajmy, że wśród imion, które w 2021 roku rodzice nadali dziewczynom urodzonym w Tarnowie tylko raz jest Jaśmina, Adelajda, Zoya czy Konstancja, natomiast w przypadku chłopców  Tyberiusz, Gniewomir, Gniewosz czy Hektor. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe