"Potężne uderzenie w budżety gospodarstw domowych". Kolejna podwyżka stóp procentowych

  • 07.01.2022, 11:23
  • TVN24/x-news
"Potężne uderzenie w budżety gospodarstw domowych". Kolejna podwyżka stóp…
Warszawa. Raty kredytów znów pójdą w górę. A to za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz czwarty w ciągu ostatnich miesięcy podniosła stopy procentowe. Podwyżka wyniosła 50 punktów bazowych. Oznacza to, że najważniejsza - stopa referencyjna - jest poziomie 2,25%. Eksperci nie mają złudzeń i zgodnie podkreślają, że to nie koniec podwyżek i kredytobiorcy muszą przygotować się na kolejne.

- W tej chwili Rada Polityki Pieniężnej, więc w w tym roku czeka nas szereg podszewek stop procentowych. Prognozuję, że do końca roku stopa referencyjna sięgnie 4 proc. To potężne uderzenie w budżety gospodarstw domowych – podkreślił Andrzej Domański, ekonomista z Instytutu Obywatelskiego.

Od maja 2020 roku do września 2021 roku główna stopa procentowa w Polsce była najniższa w historii i wynosiła 0,10 procent. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa procentowa wzrosła o 75 punktów bazowych, a w grudniu o 50 punktów bazowych.

TVN24/x-news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe