Drogi gaz i prąd – posłanka Augustyn i prezydent Tarnowa komentują drastyczny wzrost cen

  • 05.01.2022, 15:22
  • Wioletta Zarębska
drogi-gaz-i-prad-poslanka-augustyn-i-prezydent-tarnowa-komentuja-drastyczny-wzrost-cen.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
"Te podwyżki realnie sięgają kilkuset procent" – tak o wzroście cen za gaz i energię elektryczną mówiła posłanka Urszula Augustyn, obwiniając za nie polski rząd. Podczas zwołanej konferencji prasowej posłanka PO przytaczała przykłady gigantycznego wzrostu opłat za media.

- Właściciel myjni samochodowej od października zanotował o 700 % podwyżkę za gaz, więc rozumiem, że ta usługa wzrośnie. Mały sklep – 180 m2 - ogrzewanie, do tej pory około 1,5 tysiąca miesięcznie, teraz 12 tysięcy miesięcznie. Kotłownie gazowe, to jest taka sytuacja kiedy namawiano wszystkich i odbiorców indywidualnych, a także większe instytucje, żeby przechodzić na piece gazowe, więc np. w Niedomicach postawiono takie kotłownie gazowe i tam podwyżka tego ciepła będzie wynosiła około 120 % - przytaczała Urszula Augustyn, posłanka PO. 

- W naszym mieście dostarczany jest gaz do 66 obiektów. 20 to ogrzewane są przedszkola, niektóre szkoły, niektóre obiekty użyteczności publicznej, ale tych obiektów jest więcej, bo tam są kuchnie. To są szczególnie szkoły, ale w każdym przedszkolu jest kuchnia, gdzie zdarza się, że są ogrzewane prądem elektrycznym – ten już wzrósł, natomiast w większości to jest gaz - wyliczał Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa. 

Urząd miasta szacuje, że po podwyżkach za ten gaz trzeba będzie zapłacić sporo więcej niż zakładano.

- Jesteśmy już po zakończonym przetargu ma energie elektryczną, zrobiliśmy duże, naprawdę duże zamówienie – kilkadziesiąt czy ponad 100 jednostek wspólnie zrealizowało grupowe zamówienie i cena wzrosła z 26 groszy za kilowatogodzinę do 56 groszy. Drugie tyle, ponad 100 % - tłumaczył Roman Ciepiela.

Prezydent Tarnowa wylicza, że za ubiegły rok ceny za gaz wynosiły 1,5 miliona złotych, a teraz według szacunków może to być nawet 7,5 miliona złotych.

Z kolei posłanka Platformy Obywatelskiej zapowiada złożenie ustawy w Sejmie, która ma pomóc dużym odbiorcom gazu czy energii elektrycznej. Jej szczegółowe założenia nie były omawiane podczas konferencji prasowej.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe