Zbliża się czas wymiany dowodów. Prawie 5 tysięcy tarnowian straci ważność dokumentu

  • 04.01.2022, 16:00
  • Gabriela Kudła
wymiana-dowodow.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Prawie 5 tysięcy pełnoletnich mieszkańców Tarnowa czeka w tym roku wymiana dowodów osobistych z powodu zakończenia daty ważności dokumentu. Warto więc sprawdzić, czy nasz dowód tożsamości w najbliższym czasie się nie przedawnią, bowiem grzywna w przypadku posiadania nieważnego dokumentu sięgać może nawet 5 tysięcy złotych.

 - To jest upływ ważności, czyli to mówimy o osobach, które mają do tej pory dowód osobisty, ale traci ważność w tym roku. Są to osoby, które ukończą 18 lat, bo tutaj jest obowiązek posiadania dokumentu, do 18 roku życia nie jest obowiązkiem posiadanie. Natomiast po ukończeniu 18 roku to jest już wymagane przepisami prawa także tutaj to są osoby, które muszą wymienić. Oczywiście inne przyczyny wymiany dowodów, to jest: zmiana nazwiska, ewentualnie jest też zmiana istotna wyglądu, która nie pozwoli już wtedy potwierdzić tej tożsamości na podstawie dokumentu - mówiła Małgorzata Słomka - Narożańska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMT. 

Mieszkańcy mogą ubiegać się o nowy dowód osobisty również w związku z wejściem w życie nowych regulacji. 


 - Jest to taka nowa cecha identyfikacyjna w dowodzie obowiązująca od listopada. Obowiązkowo należy pobrać odciski palców u osób, które skończyły 12 lat - podkreśla Małgorzata Słomka - Narożańska.
 

Tym samym zniknęła możliwość składania wniosków drogą internetową, dlatego wyrobienie nowego dowodu wiąże się z obowiązkiem pojawienia się w urzędzie osobiście. 

 - Już nie ma tej możliwości, że przez epuap składa się wniosek. W urzędzie trzeba wypełnić wniosek, jedno zdjęcie (aktualne), trzeba złożyć razem z wnioskiem i tak w zasadzie to jest tyle formalności - dodała Małgorzata Słomka - Narożańska. 

W tej chwili dowód tożsamości wydawany jest na 10 lat, a jego wykonanie jest bezpłatne. Czas oczekiwania na odbiór dokumentu to miesiąc. 

 - W momencie kiedy ktoś zgubi dokument, ewentualnie jeżeli zostanie on skradziony to jest unieważniany i nawet jeśli się znajdzie taki dokument to nie da się go przywrócić, trzeba złożyć nowy wniosek, także tutaj to sa losowe przypadki - wyjaśniła Małgorzata Słomka - Narożańska. 

Wydział Spraw Obywatelskich prosi także aby pamiętać o odbiorze dokumentów. W ubiegłym roku nie zrobiły tego 452 osoby. Dodajmy również, że w 2021 roku w Urzędzie Miasta Tanowa złożonych zostało prawie 6,5 tysięcy wniosków o wydanie dowodu osobistego. 
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe