Chcą trafić pod skrzydła MON. To ambitny cel szkoły w Wojniczu

  • 03.01.2022, 16:02
  • Wioletta Zarębska
chca-trafic-pod-skrzydla-mon-to-ambitny-cel-szkoly-w-wojniczu.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Od 20 lat kształcą kandydatów do polskiej armii. Teraz powiat tarnowski rozpoczął starania o to, by klasa wojskowa w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu trafiła pod skrzydła Ministerstwa Obrony Narodowej. Objęcie takim patronatem dla placówki oznaczałoby prestiż i renomę oraz duże wsparcie.

- Z uwagi na to, że Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło program oddziały przygotowania wojskowego postanowiliśmy zrobić kolejny duży krok w kształceniu młodzieży przygotowujący do pracy w służbach mundurowych, konkretnie w Wojsku Polskim – wyjaśniała Agnieszka Kapek, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.

- Chcemy, ażeby Ministerstwo Obrony Narodowej wzięło patronat nad tą klasą, co będzie wiązało się m.in. z większymi wymogami ze strony szkoły, ale również z pewnymi profitami związanymi, chociażby z umundurowaniem, gdzie takie umundurowanie wtedy już finansuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Wtedy znaleźlibyśmy się w takiej elicie klas i szkół, które mają klasy wojskowe – dodawał Roman Łucarz, starosta tarnowski.

Jeśli klasa wojskowa znalazłaby się w gronie szkół, które obejmie swoim patronatem Ministerstwo Obrony Narodowej, to oprócz mundurów uczniowie mogliby liczyć na dodatkowe korzyści:

- Sami uczniowie po ukończeniu edukacji mogą otrzymać dodatkowe punkty jeżeli chodzi o rekrutacje do akademii wojskowych, ponadto mają ułatwienia podczas aplikowania w szeregi armii oraz możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej – wyliczała dyrektorka szkoły w Wojniczu, w której działają klasy wojskowe. 

Dla uczniów takich patronackich szkół przewidziano też obóz wojskowy.

Władze powiatu i szkoły mają nadzieję, że ministerstwo przychyli się do ich wniosku i klasa wojskowa zostanie objęta patronatem MON.

- Liczymy, że pan minister przychyli się do tego naszego wniosku i mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym, od września to już będzie klasa wojskowa pod patronatem ministerstwa obrony narodowej - dodawał Roman Łucarz. 

Obecnie klasy wojskowe w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu są pod opieką 6. batalionu dowodzenia w Krakowie.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe