Kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej w tarnowskim Muzeum Okręgowym

  • 27.12.2021, 10:42
  • Wioletta Zarębska
kolejny-fragment-panoramy-siedmiogrodzkiej-w-tarnowskim-muzeum-okregowym.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej trafił do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. To 24. element dzieła, który udało się pozyskać przez jednostkę kultury. Nowo nabyta część obrazu Jana Styki przedstawia artylerzystów, którzy zaprzęgają konie do działa.

- Jest to istotny fragment całej panoramy, ponieważ jest bezpośrednio sąsiadujący z postacią generała Józefa Bema, jego sztabem. Jakbyśmy mieli jego dalszą część to tutaj po prawej stronie stałby właśnie Józef Bem, siedział na koniu. Jest to taki dosyć centralny fragment tejże panoramy – tłumaczył Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Obraz został kupiony w Krakowie. Jego koszt to 116 tysięcy złotych – 92 tysiące pochodziło z Ministerstwa Kultury, a 24 tysiące przekazało województwo małopolskie.

- Natrafiliśmy na to, że pojawił sie w krakowskiej galerii ten fragment, został wystawiony na sprzedaż. Oczywiście od początku rozpoczęliśmy rozmowy z galerią na ten temat, zarezerwowaliśmy ten obraz i później podjęliśmy działania zmierzające do tego, żeby zdobyć środki finansowe - wyjaśniał dyrektor muzeum. 

- Bardzo cieszę się, że kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej jest u nas – w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, że nasi mieszkańcy, ale też i turyści będą mogli go podziwiać - dodawała Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP. 

Muzeum Okręgowe zgromadziło dotychczas 24 z 43 znanych fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej. Szacuje się, że w tarnowskiej kolekcji jest od 10 do 15 % całości dzieła Jana Styki. Większość elementów obrazu nie została odnaleziona.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ss
ss 29.12.2021, 22:58
jaki sens jest kupować obraz za 116 tysięcy złotych skoro wydrukowany daje takie same odczucia

Pozostałe