Wigilia po małopolsku

  • 23.12.2021, 12:54
  • Wioletta Zarębska
wigilia-po-malopolsku.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Tradycyjne smaki, lokalne produkty i dawne receptury – to przepis na udane święta i wieczerzę wigilijną. Wiedziały o tym nasze babcie, teraz te domowe receptury przekazują koła gospodyń wiejskich, a o niepowtarzalny smak regionalnych i lokalnych potraw dbają ich producenci.

- Karp wędzony charakteryzuje się idealnym smakiem. Ci, którzy nawet nie jedzą karpia, to jak spróbują, to wracają, bo mówią, że jest rewelacyjny i nie smakuje tak jak tradycyjny karp smażony. Wędzimy go metodą tradycyjną, opalamy wędzarnie drewnem bukowym oraz olchą. Minimum cztery godziny jest w wędzarni, a wcześniej jest marynowany 12 godzin a wcześniej jest marynowane 12 godzin w specjalnej solance – wyjaśniał Marek Mostowik ze Spiżarni Doliny Karpia.

Jego zaletami są: - charakterystyczny smak, aromat tego mięsa, gęstość – wymieniał Marek Mostowik.

Na stole wigilijnym tradycyjnie powinno pojawić się 12 potraw a wśród nich: - kapusta z grochem, grzybami i ze śliwką, barszcz czerwony na zakwasie z pierożkami zapiekanymi z kapustą. Będzie tradycyjny karp zatorski – też pieczony tradycyjnie, do tego ziemniaczki, suróweczka. Oczywiście nie obędzie się bez czegoś słodkiego, będzie to piernik z powidłem, a na końcu pyszny kompot z suszu, który jest też bardzo ważny w tej naszej tradycji przy stole wigilijnym – wyliczała Magdalena Lech z Koła Gospodyń Wiejskich w Swarzowie.

O tym, że małopolska to smaczne, wysokiej jakości, ekologiczne, naturalne i tradycyjne produkty przypomina Sieć Dziedzictwo Kulinarne Małopolska. Zrzesza ona lokalnych producentów żywności, a przy tym pomaga na nowo odkryć smaki regionów.

- W ramach Małopolskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska promuje zdrową, bezpieczą żywność. Bardzo ważne jest to, że nasza Małopolska jako region turystyczny oprócz tego, że ma bardzo ładne aspekty, walory turystyczne i widoki, również ma bardzo dobrą żywność i promujemy właśnie wśród restauratorów, mieszkańców naszego województwa tradycyjne, regionalne potrawy. Zachęcamy do tego, żeby były kupowane i kierowane na małopolski stół. Zbliżają się też święta, w związku z tym, tym bardziej zachęcam, żeby pamiętać o lokalnych producentach naszych produktów regionalnych – mówił Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Jednym ze sposobów promocji regionalnych przysmaków są warsztaty gotowania. Takie zajęcia zorganizowano w Brniu w powiecie dąbrowskim. Uczniowie klas gastronomicznych Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej poznawali dawne receptury pod okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Swarzowie.

- Będziemy starały się przekazać sztukę wiejskiego gotowania przekazaną nam od naszych babć i mam. Mamy nadzieję, że kiedyś zaprocentuje to dla tej młodzieży i oni będą mogli przekazywać tę wiedzę, tę tradycję swoim dzieciom – dodawała Agnieszka Kiwior z Koła Gospodyń Wiejskich w Swarzowie.

Motywem przewodnim warsztatów były potrawy wigilijne.

- Jestem na warsztatach gastronomicznych, na których będziemy przygotowywać dania wigilijne – wyjaśniała jedna z uczennic ZS im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

- Jestem tutaj dlatego, aby zrobić dania, które wykorzystam na stole wigilijnym u siebie w domu, ponieważ np. robimy karpia, robimy barszcz – dodawała inna uczennica z ZS im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

- Najbardziej nie mogę się doczekać robienia pierożków oraz ryby, ponieważ nigdy nie umiałam ich zrobić, a na warsztatach mogę się tego nauczyć oraz mogę wykorzystać to w domu – opowiadała uczennica.

- Moi uczniowie bardzo cieszą się z każdych szkoleń, bo wiadomo, że to jest dodatkowe doświadczenie zawodowe, a wszystko kiedyś zaowocuje w przyszłości. Jest to kolejna edycja. Już byli na jednym szkoleniu, wyszli bardzo zadowoleni, umiejętności wykorzystują, chwalą się, pokazują znajomym. Myślę, że będzie tak samo. Już są chętni zaangażowani. Oczywiście w najbliższym czasie wykorzystają to, jest wigilia, czas świąteczny, pomogą coś w domu swoim mamom. Niektóre tradycje do tej pory przetrwały w domach inne nie, więc fajnie przypomnieć pewne tradycje. Te potrawy są wyjątkowo dobre, smaczne, bo z produktów regionalnych, więc warto, abyśmy jak najczęściej je jedli. Są to zdrowe produkty, co jest teraz bardzo modne – zachęcała Anna Dudkiewicz, nauczyciel przedmiotów gastronomicznych zawodowych w Zespole Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Warsztaty odbył się z wykorzystaniem małopolskich produktów regionalnych, tradycyjnych oraz rekomendowanych do Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska.

Projekt zrealizowano ze środków finansowych Województwa Małopolskiego.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe