W Zakliczynie odsłonięto tablice upamiętniającą rolników ziemi tarnowskiej

  • 22.12.2021, 15:16
  • Gabriela Kudła
tablica.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Zakliczynie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej rolników indywidualnych z ziemi zakliczyńskiej i tarnowskiej, którzy w okresie komunistycznego zniewolenia walczyli o tradycję niepodległościową. Powstała w 40. rocznicę rejestracji Niezależnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność" tablica upamiętnia również bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który wspierał starania robotników i rolników o utworzenie wolnego związku.

- W Zakliczynie, w latach 80., powstawały struktury solidarności rolniczej właśnie po to, aby przeciwstawić się ateistycznej, komunistycznej władzy tutaj tutejsi działacze solidarności mieli odwagę wystąpienia przeciwko władzy komunistycznej. Stworzenie struktur solidarności na terenach wiejskich było bardzo utrudnione, dużo łatwiej tworzyło się tę  solidarność robotniczą z uwagi na skupiska ludności na terenach miast - mówił Dawid Chrobak, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.  

- Gdyby nie prymas tysiąclecia solidarność rolnicza byłaby niezarejestrowana. Zawdzięczamy to prymasowi tysiąclecia, to on podnosił nas z wieloma biskupami na duchu, to on robił wszystko aby zjednoczyć związki chłopskie, organizacje w jedną solidarność. To było piękne, gdzie zbudowano tę jedność, zbudowano tę siłę. W ten sposób próbowaliśmy walczyć o ojczyznę przede wszystkim myśląc o wspólnym dobru - mówił Wojciech Włodarczyk, Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI Solidarność. 

Miejsce umieszczenia tablicy jest nieprzypadkowe, ponieważ to właśnie w Klasztorze franciszkanów "Solidarność" rolników otrzymywała bardzo duże wsparcie, szczególnie z rąk ojca Emila Brzuszka, który został wskazany na tablicy. 

- Od kiedy tutaj przybyłem, towarzyszyła mi ta myśl, że tutaj w tym miejscu miała początki solidarność rolników indywidualnych i że tu w klasztorze bardzo zaangażowali się w prace z niezależnym związkiem zawodowym. Tak ta idea tego 40-lecia związku, sztandaru, który mają tutaj od początku też jakoś tak towarzyszyła i zrodziła się taka myśl, żeby to jeszcze mocniej utrwalić - mówił o.  Ariel, gwardian klasztoru oo. Franciszkanów i proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie. 


W uroczystości odsłonięcia tablicy brali udział Senator Rzeczypospolitej Polskiej - Jerzy Chróścikowski oraz wicewojewoda małopolski - Ryszard Pagacz. 

- To jest wielka walka o wolność i dzisiaj dziękuje tym, którzy chcą upamiętnić to miejsce tych spotkań, tego organizowania się tutaj czy to pana Stanisława Chrobaka, który jest wpisany, czy pana Żabińskiego i wielu innych, których dzisiaj nie wymieniamy - mówił Jerzy Chróścikowski, Senator RP, Przewodniczący Związku Rolników Indywidualnych "Solidarność".


 - Dziękowałem panu burmistrzowi, Dawidowi Chrobakowi, za to, że jest takim swoistym strażnikiem pamięci nie tylko z tego tytułu, że jego ojciec był mocno zaangażowany w działalność "Solidarności" Rolników Indywidualnych, ale czuje bardzo ten temat. Dzisiaj już jako przedstawiciel młodego pokolenia stara się przypominać i przekazywać następnym te ideały i te wartości, dzięki, którym dzisiaj mamy wolną Polskę - dodał Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski. 

Wydarzenie poprzedziła Msza Święta, z wyjątkową homilią dla dzieci proboszcza parafii o. Ariela. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe