Pomnik Józefa Piłsudskiego stanął przed Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie

  • 22.12.2021, 13:55
  • Gabriela Kudła
odslonieto-popiersie-jozefa-pilsudskiego.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych miało miejsce historyczne dla gminy Zakliczyn wydarzenie, bowiem nastąpiło odsłonięcie popiersia Józefa Piłsudskiego, patrona szkoły. Rzeźba Marszałka wykonana została z brązu przez Marcina Roszczyka według projektu Antoniego Miszewskiego. Szkoła fundusze na ten cel pozyskała dzięki Fundacji Polskiej Grupy Energetycznej.

- Jestem bardzo dumny, ze takie miejsce zostało tutaj ufundowane, że powstało tutaj takie miejsce i bardzo dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca. Zaangażowanie wszystkich osób pokazuje, że patriotyzm i osoba Marszałka Józefa Piłsudskiego jest nam bardzo bliska. Jest to jeden z ojców niepodległości, z którego wszyscy chcemy czerpać wzór - mówił Dawid Chrobak, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.

 -  Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie należy do grona placówek oświatowych, które od wielu lat sporo czasu poświęcają na kształtowanie i kultywowanie tradycji, na podczytywanie wartości narodowych, kształtowanie świadomości, popularyzowanie historii oraz kształtowanie szacunku do czasów współczesnych - mówił Krzysztof Małek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie. 


Poseł na sejm RP Krzysztof Sobolewski, który pojawił się na uroczystości, podkreślał, że w dzisiejszych czasach, kiedy podejmowane są próby wymazywania z pamięci ojców założycieli Polski bardzo ważne jest poszerzanie wiedzy na ich temat. 

 - Można powiedzieć tak: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie", a jeśli będziemy nasza młodzież uczyć o tym co stało u podstaw do podwalinami niepodległej Polski i młodzież będzie to rozumiała to można mieć nadzieje, że przed Polską tylko lepsze czasy - mówił Krzysztof Sobolewski, poseł na Sejm RP. 

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, w tym posłowie ziemi tarnowskiej, władze powiatu i gminy, społeczność szkolna oraz uczniowie i nauczyciele. 

 - Świętujemy patriotycznie, lokalnie, w powiecie tarnowskim w gminie Zakliczyn, gdzie w szkole powiatowej oddajemy cześć i chwałę naszym bohaterom, tutaj mamy bohatera niekwestionowanego Marszałka Józefa Piłsudskiego. Część otwarcia, odsłonięcia popiersia pana Marszałka to podniosła chwila. Bardzo ważne, że w uroczystości biorą udział uczniowie szkoły z pięknymi barwami biało-czerwonymi - dodała Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP. 


 - To bardzo ważne, że zarówno społeczność szkolna, młodzież, dyrekcja szkoły, rodzice, ale też i władze powiatu pamiętają o wielkich Polakach, którzy walczyli o naszą wolność. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że ten kult, ta pamięć jest przekazywana dzieciom i młodzieży, bo przecież od nich będzie zależała przyszłość naszej Rzeczypospolitej - podkreślała  Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP. 

 - Piękna uroczystość - kultywowanie pamięci o wspaniałych polakach, o bohaterach narodowych, o tych którzy przyczynili się do odzyskania polskiej niepodległości. Myślę, że takie właśnie chwile jak dzisiaj budują naród, budują podstawy patriotyczne, zwłaszcza że to jest w szkole. W szkole, która oparta jest na wartościach niepodległościowych, patriotycznych i dzisiaj jest właśnie dopełnienie tej misji i powołania tej szkoły jeśli chodzi o kształcenie właśnie to wspaniałe popiersie Józefa Piłsudskiego myślę, że wszystkim, którzy się przyczynili do tego należą się wielkie słowa uznania i wdzięczności - dodał Roman Łucarz, starosta tarnowski. 


Dodajmy, że Józef Piłsudski patronem Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie został 30 lat temu. Była to jedna z pierwszych szkół, która po przemianach ustrojowych nadała imię Marszałka.  
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jonasz
Jonasz 23.12.2021, 23:33
Obłuda. Czczą fałszywych bohaterów. Zakładnicy zakłamanej historii.

Pozostałe