Zasmakuj w małopolskich produktach regionalnych!

  • 08.12.2021, 12:26
  • Wioletta Zarębska
zasmakuj-w-malopolskich-produktach-regionalnych.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

- Jagnięcinka to jest takie specyficzne mięsko. Ona była nieznana u nas w Polsce, dopiero od 2012 roku – jak zaczęliśmy promować te nasze produkty, to wtedy zaczęła się pojawiać na rynku. Jest to piękne mięsko, takie jak cielęcinka, bardzo smaczne, elastyczne i jest bardzo delikatne — zachwalała Janina Rzepka, Obiekt Pasterski Bacówka "U Jancoka".

Jagnięcina podhalańska to jeden ze smaków Małopolski, który zyskuje na popularności. Od 2012 roku jest ona wpisana do rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Oznacza to, że mięso od wieków wytwarzane jest w ten sam sposób, co przekłada się na tradycyjny i wyjątkowy smak.

- Jagnięcina górska jest bardzo dobra, najlepsza z wszystkich. Włosi ją najbardziej chwalili. Myślę, że do tego wróci, że będzie się sprzedawała u nas, na naszym rynku – Krzysztof Łaś, obiekt pasterski "Bacówka u Krzyśka".

Wśród smaków Podhala nie może zabraknąć też wyrobów mlecznych.

- Zajmuję się tą produkcją od dziecka. Ojciec robił, dziadek robił, ja robię i już moje dzieci robią i nawet wnuki już próbują robić. Robimy wyroby góralskie sera krowiego, wszystko z mleka krowiego – wyjaśniał Bolesław Bobak, Gospodarstwo Rolne Bolesław Bobak.

W promocji naturalnych, wysokiej jakości produktów, ale też podtrzymywaniu tradycji i zasmakowaniu na nowo w dawnych specjałach ma pomagać Sieć Dziedzictwo Kulinarne Małopolska. Zrzesza ona producentów tradycyjnej, lokalnej i regionalnej oraz ekologicznej żywności.

- Małopolska promuje zdrową, bezpieczną żywność. Bardzo ważne jest to, że nasza Małopolska jako region turystyczny oprócz tego, że ma walory turystyczne, widoki, to również ma bardzo dobrą żywność. Promujemy właśnie wśród restauratorów, wśród mieszkańców naszego województwa tradycyjne, regionalne potrawy zachęcamy do tego, żeby były kupowane i kierowane na małopolski stół – wyjaśniał Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Popularyzacja produktów z Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska to też promocja u podstaw.

- Zachęcamy restauratorów, ale również szkół gastronomiczne z naszego województwa, żeby promowały tę jagnięcinę wśród młodych kucharzy, a ci kucharze – ze względu na swoje miejsce pracy – będą promować jagnięcinę w swoich restauracjach, gdzie mieszkańcy będą mogli skosztować – zachęcał Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Jednym z aspektów promocji tradycyjnych potraw jest zaszczepianie nowych smaków w przyszłych kucharzach. Tak zadziało się w miejscowości Breń, do którego przyjechali uczniowie z Zespołu Szkół im. K. K.  Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. W trakcie warsztatów kulinarnych znany szef kuchni Marcin Filipkiewicz pokazywał jakie dania można stworzyć z pstrąga ojcowskiego i jagnięciny podhalańskiej.

- Mamy konkurs z przygotowania jagnięciny. Bierze się to stąd, że jako powiat należymy, do Instytutu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich promuje to dziedzictwo kulinarne w Małopolsce. Małopolska należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Chcemy promować lokalne produkty – mówił Lesław Wieczorek, starosta powiatu dąbrowskiego.

- Przyjechaliśmy się uczyć na temat produktów regionalnych, będziemy poszerzać swoją wiedzę – mówiła uczennica Zespołu Szkół K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

- Pan nam pokazywał co mamy robić, teraz smażymy jagnięcinę ze szpikiem kostnym – dodawała jej koleżanka.

- Świetna okazja, można się wiele nauczyć od profesjonalisty – podsumowywała pierwsza z nich.

- Spotkanie z ciekawymi ludźmi, ze specjalistami w branży, jest bardzo ciekawe dla tych młodych ludzi, którzy będą wchodzili kiedyś w zawód. Myślę, że pan Marcin pokaże, na czym polega tak naprawdę praca kucharza, mistrza w swoim zawodzie – liczył Robert Pantera, dyrektor Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Nauka pod okiem fachowca ma jeszcze jeden bardzo ważny aspekt — dzięki takim warsztatom rozwija się również szkoła, dla której są one organizowane.

- Profil w szkole, który cieszy się dość dużym zainteresowaniem, czyli gastronomia, hotelarstwo, chcemy ten kierunek rozwijać. Właśnie takie programy będą sprzyjać temu, że jest duże zainteresowanie tą szkołą, tym kierunkiem. Wiemy, że dziś zawód kucharza staje się prestiżowy i musimy zadbać o to, by wyszkolić przyszłe kadry – zaznaczał Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.

Uczniowie z Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w ramach warsztatów przygotowali cztery dania, w tym trzy z wykorzystaniem jagnięciny. Do gotowania wykorzystano małopolskie produkty regionalne, tradycyjne oraz rekomendowane do Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska.

Projekt zrealizowano ze środków finansowych Województwa Małopolskiego.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe