Czyj to numer telefonu? Jak sprawdzić właściciela identyfikatora?

  • 02.12.2021, 09:24
  • Artykuł partnera
Czyj to numer telefonu? Jak sprawdzić właściciela identyfikatora?
Niespodziewane połączenie telefoniczne z nieznanego numeru potrafi wprawić nas w dyskomfort, zakłopotanie czy nawet atak paniki. Wiele osób zwyczajnie ignoruje tego rodzaju próby kontaktu i w ten sposób chce się ustrzec przed możliwymi problemami i nieporozumieniami. Okazuje się jednak, że nie wszystkie tego rodzaju połączenia są potencjalnie niebezpieczne i możemy to sprawdzić jeszcze przed podniesieniem słuchawki. Gdzie szukać pomocy i jak weryfikować konkretne numery telefonu za pośrednictwem sieci?

Nie wiesz, kto dzwonił? To nie musi oznaczać nic złego

O nieznanych numerach i ich identyfikacji napisano już niemal wszystko - świetnym przykładem może być tutaj chociażby tematyczny serwis https://infonumer.pl. Nieznane budzi nasz strach i niepokój - nie inaczej jest w przypadku obcych identyfikatorów, które próbują się z nami skontaktować. Boimy się przede wszystkim internetowych oszustów, naciągaczy czy osób, które podszywają się pod naszych bliskich lub pracowników banku. W ich arsenale nie brakuje sprytnych sztuczek i zaawansowanych socjotechnik, które mają odbić nasze obiekcje i wykorzystać brak asertywności czy naiwność. Nie oznacza to jednak automatycznie, że każdy nieznany numer obarczony jest tego rodzaju zagrożeniem. Wiele z nich to realni przedstawiciele banków, operatorów sieci komórkowych czy po prostu nasi bliscy, którzy utracili dostęp do swojego numeru w wyniku jego zmiany lub nieszczęśliwego zdarzenia losowego (na przykład kradzieży). Dziś jednak nie jesteśmy skazani wyłącznie na intuicję - pomóc nam może bowiem internet, który odpowie, czyj to numer telefonu. Jak to sprawdzić i gdzie można uzyskać tego rodzaju informacje?

Jak sprawdzić, do kogo należy konkretny numer?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że znalezienie właściciela konkretnego numeru nie zawsze będzie możliwe (na przykład w wypadku osób prywatnych, które nigdzie nie publikowały swojego indywidualnego identyfikatora). W wielu przypadkach pomocne mogą okazać się jednak serwisy, które mają bogatą bazę numerów i opinii na ich temat. Jednym z największych w Polsce jest właśnie infonumer.pl. Za jego pośrednictwem możemy na przykład przekonać się, czy dany numer związany jest z jakimś przedsiębiorstwem (często wyszukiwanym numerem jest chociażby 601108531. Z pomocą mogą przyjść nam także różnorodne aplikacje, które zbierają informacje na temat numerów telefonów z całego świata i pozwalają nam na bezpieczniejsze funkcjonowanie w tym wirtualnym świecie. Warto zaznaczyć, że wiele tego rodzaju usług działa w oparciu o opłatę - przed skorzystaniem z nich warto więc zapoznać się z ich regulaminem i cennikiem. 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe