Czy w Tarnowie można odnieść sukces?

  • 01.12.2021, 10:29
  • Małopolska.pl
Czy w Tarnowie można odnieść sukces?
W ramach cyklu „Małopolska Region – Wspólnota Możliwości” zorganizowana została w Tarnowie debata pt. „Czy w średnim mieście można odnieść sukces”. Wziął w niej udział wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron.

Według amerykańskiej telewizji CNN Tarnów to jedno z 15 najpiękniejszych mniejszych miast Europy. Twórców rankingu zachwycił przede wszystkim klimat rynku, który stanowi mieszankę różnych stylów architektonicznych oraz kultur. Tarnów jest jedynym reprezentantem Polski w tym zestawieniu. Dlaczego więc jest jednym z najszybciej wyludniających się miast w Polsce? Czego mu brakuje? Zostać w nim czy wyjechać? Nad tym zastanawiali się uczestnicy dyskusji zorganizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie, a prowadzonej przez redaktora Jacka Bańkę.

Na to, że w takich miastach jak Tarnów ubywa mieszkańców składają się czynniki globalne. Nie jest tajemnica, że wiele osób woli mieszkać na terenach zielonych w otoczeniu miast, budując tam domy jednorodzinne, ale należy się zastanowić, czy na odpływ mieszkańców nie mają też wpływu rozwiązania lokalne

- powiedział Józef Gawron.

Według wicemarszałka faktem jest, że za tę samą pracę więcej płacą na przykład w Krakowie niż w Tarnowie i tego trendu raczej się nie zmieni. Trzeba natomiast próbować stworzyć takie warunki dla życia i mieszkania w średniej wielkości miastach, aby opłacało się tam zostać i dojeżdżać do pracy do większej metropolii.

Tu ważne są kwestie infrastrukturalne. Potrzebny jest dobry dojazd, musi to wszystko spójnie funkcjonować. Kraków ma obok siebie dworzec kolejowy i autobusowy. To jest jego atut. W Tarnowie też tak było, ale sytuacja jest w stanie zawieszenia, bo dworzec autobusowy został zamknięty. Ponadto Tarnów jeśli chce się dynamicznie rozwijać to musi mieć to coś co będzie przyciągać. Trzeba znaleźć jakąś niszę, plany dla tego miasta nie mogą być jedynie standardowe

- stwierdził.

W gronie panelistów znaleźli się również rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Stanisław Mazur, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, przewodniczący Rady Miasta w Tarnowie dr Jakub Kwaśny oraz tarnowski przedsiębiorca Anna Daraż.

Projekt „Małopolska Region – Wspólnota Możliwości” realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Małopolska.pl

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe