Tarnów. Regionalne Centrum o Pamięci już otwarte!

  • 30.11.2021, 15:40
  • Gabriela Kudła
tarnow-regionalne-centrum-o-pamieci-juz-otwarte.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Tarnowskie Muzeum Okręgowe wzbogaciło się o nowy oddział. Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci będzie miejscem, gdzie mieszkańcy bliżej poznają historie tarnowskiego ruchu oporu i konspiracji w czasie II Wojny Światowej. Centrum zostało utworzone w miejscu dawnej wartowni, gdzie dotychczas znajdowała się Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 - Przede wszystkim główna część, to ekspozycja dotycząca okresu II Wojny Światowej w Tarnowie (w regionie tarnowskim), oraz to są już takie części zaplecza, gdzie będzie magazyn broni, magazyny eksponatów, części biurowe. Co ważne, będzie tu siedziba związku żołnierzy AK. Tak było przed modernizacją, była siedziba, tak samo teraz dalej oczywiście będą mieli swoje miejsce kombatanci - mówił Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. 


Centrum można zwiedzać już od wtorku. Poza częścią ekspozycyjną muzeum znajduje się tam także mała sala kinowa, która daje możliwość prezentowania filmów, czy przeprowadzania lekcji muzealnych. 

 - Oferta jest skierowana szczególnie dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Dzięki temu uczniowie będą mogli odbyć tutaj lekcję historii, szczególnie tej regionalnej. Jak mówił św. Jan Paweł II: "Dopóki nie poznamy przeszłości, nie możemy mówić o przyszłości", dlatego to bardzo ważne aby takie miejsca powstawały i cieszę się, że właśnie w Tarnowie otwieramy centrum edukacyjne. Mam nadzieje, że uczniowie, w związku z tym, że to będzie taka atrakcyjna dla nich oferta, bo lekcje historii w takich warunkach. Myślę, że bardziej zachęcają do tego aby właśnie poznawać tę naszą historię Polski, ale szczególnie tę historię regionalną - powiedziała Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. 

Inwestycja kosztowała ponad 3,4 mln zł. Była współfinansowana ze środków UE i budżetu państwa. Uzyskała także wsparcie finansowe UM Województwa Małopolskiego. 

 - On jest super nowoczesny, jak państwo widzicie i mam taką nadzieję, że będzie atrakcyjny szczególnie dla młodego pokolenia, dla tych najmłodszych, którzy tutaj w taki sposób nawet interaktywny będą mogli dowiedzieć się jak najwięcej o tamtym czasie - dodał Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Z okazji otwarcia okolicznościowy list gratulacyjny wystosował Mateusz Morawiecki, a przeczytała go Anna Pieczarka, Poseł Na Sejm RP.


Dodajmy, że muzeum będzie czynne od wtorku do czwartku w godzinach 9:00-15:00, w piątki 9:00-17:00, a w niedziele od 10:00-14:00. W soboty placówka będzie nieczynna. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe