Ruiny Zamku w Melsztynie będą własnością Gminy Zakliczyn

  • 29.11.2021, 18:27
  • Gabriela Kudła
ruiny-zamku-w-melsztynie-beda-wlasnoscia-gminy-zakliczyn.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Gmina Zakliczyn przekaże cztery, leśne działki - stanowiące własność gminy- Lasom Państwowym, w zamian za działkę należącą do Skarbu Państwa  i Nadleśnictwa Brzesko, na której znajduje się wieża zamku w Melsztynie wraz z całym jej otoczeniem. W piątek podpisano list intencyjny w tej sprawie. Nabycie przez Gminę Zakliczyn prawa własności terenu zamku pozwoli na przeprowadzenie szerszych prac rewitalizacyjnych. 

 - Sygnatariuszem listu intencyjnego, będzie pan wojewoda Ryszard Pagacz, również przedstawiciele nadleśnictwa, Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych pan Paweł Szczygieł, oraz nadleśniczy Nadleśnictwa w Brzasku, pan Paweł Dziengielowski jak również nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik pan Grzegorz Wojtanowski. Tutaj bardzo duża przychylność, ze strony lasów państwowych aby zrealizować tę transakcję, aby dokonać właśnie tej zamiany nieruchomości, abyśmy jako gmina byli już pełnoprawnym właścicielem, aby nie trzeba było tutaj regulować pewnych kwestii umową użytkowania - mówił Dawid Chrobak, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn. 

Wiadomo już także, kiedy nastąpi podpisanie aktu notarialnego  umowy zamiany działek. Ostateczna data to 31 marca 2022 roku.

 - Po pierwsze jest to element też takiego budowania, odtworzenia świadomości historycznej, czyli uatrakcyjnienie terenu, no i też uszanowanie i zabezpieczenie tych ruin przed jakimś ewentualnym dalszym niszczeniem. I myślę, że to ten element podniesie jakby wartość taką turystyczną, zarówno dla mieszkańców regionu jak i całego kraju. Możliwość wyjścia, podziwiania panoramy czy to Pogórza, czy to Beskidów - dodawał Paweł Szczygieł, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. 

Do tej pory Gmina Zakliczyn na mocy umowy użytkowania zawartej z Lasami Państwowymi mogła inwestować na terenie zamku. Nabycie prawa własności sprawi, że gmina na odbudowę zamku będzie mogła ubiegać się o dofinansowania z różnych źródeł, w tym ze środków unijnych.  

 - Z całą pewnością dajemy to miejsce pod dobrą opiekę, no to trochę było zobowiązanie, duże dla lasów państwowych na utrzymywanie w należytym stanie tego wzgórza i zamku, który popadał systematycznie w ruiny, już wiemy, że to od set leci właściwie stan tego zamku pogarszał się. Natomiast to, co tworzy pan burmistrz pod nadzorem konserwatorskim z całą pewności wpisuje się w ten projekt odtwarzania, czyli wracania do naszych korzeni, do państwowości polskiej i budowanie na tym tle, an tych wartościach tej wspaniałej naszej historii, wśród młodzieży - mówił Ryszard Pagacz, Wicewojewoda Małopolski.


Dodajmy, że do tej pory Gmina Zakliczyn zrealizowała cztery etapy odbudowy wieży w Melsztynie. Ostatni z nich zakończył się w tym roku. To zadanie kosztowało blisko 1 milion 700 tysięcy złotych, z czego ponad milion dofinansowane zostało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe