W Wieliczce oficjalnie otwarto nowe powiatowe Centrum Wsparcia

  • 25.11.2021, 22:27
  • Gabriela Kudła
otwarcie-powiatowego-centrum-pomocy-rodzinie-w-wieliczce.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Wieliczce uroczyście otwarto Powiatowe Centrum Wsparcia. W nowoczesnym budynku, mieszczącym się przy ulicy Niepołomskiej swoją siedzibę mają Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Nowe centrum umożliwi osobom niepełnosprawnym i osobom z problemami społecznymi korzystanie z oferowanych usług w jednym miejscu.

 - Tak naprawdę jest to duży budynek, ale myślę, że zarówno i komfort pracy jak również dla petentów, będzie na tyle dobry, że będziemy mogli tutaj te sprawy trudne załatwiać tutaj na miejscu. Całość budynku kosztowała ponad 10 mln zł, z czego ponad 2,5 mln mieliśmy ze środków unijnych, natomiast budynek był budowany w ciągu jednego roku - mówił Henryk Gawor, Wicestarosta Powiatu Wielickiego. 

 - W poprzednich dwóch siedzibach mieściliśmy się na prawie 20 lat, z tym że były to miejsca, niedostosowane do pracy takiej, jaką wykonujemy jeżeli chodzi o wsparcie osób niepełnosprawnych. Budynek jest dostosowany już w pełni do potrzeb. Spełnia wszystkiego rodzaju standardy. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, oprócz tego, że zajmuję się opieką, wsparciem udzielanym pomocy osobom niepełnosprawnym, to również tutaj mamy bardzo dużą działkę, jeśli chodzi o wsparcie dzieci i rodzin zastępczych - dodała Ryszarda Zakrzewska-Zachwieja, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce. 

Centrum rozpoczęło swoją działalność już rok temu, ze względu na pandemię czekano jednak z  jego oficjalnym otwarciem. 
  
 - Powstał piękny obiekt, który będzie służył mieszkańcom powiatu wielickiego. Od dzisiaj mamy z nami gościa, panią Marlenę Marąg, w związku z powyższym będzie odsłonięta tablica pamiątkowa mówiąca o tym wydarzeniu dzisiejszym i  poświęcenie tego obiektu, który bardzo dobrze będzie służył mieszkańcom - dodała Urszula Rusecka, poseł na Sejm RP.

W swoim przemówieniu obecna podczas otwarcia Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, podkreślała jak ważne jest działanie dla drugiego człowieka.


 - Jesteśmy w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, tutaj państwo pomagacie drugiemu człowiekowi, tutaj zderzacie się z pomocą osobom z niepełnosprawnościami. To jest bardzo trudny temat, bardzo temat, który wymaga pochylenia wsparcia. Dlatego dla nas, dla rządu jest bardzo ważne abyśmy przede wszystkim te osoby wpierali - tłumaczyła Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 


W uroczystym otwarciu brał udział  również Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski. 

 - Jest to z pewnością miejsce niezwykłe, na mapie małopolski, bo rzadko powiat inwestuje w infrastrukturę społeczną, która będzie służyła mieszkańcom, nie tylko tym wszystkim, którzy są zdrowi, ale także m.in. mieszkańcom z dysfunkcjami, niepełnosprawnościami. Samorządowcy mogą starać się o wsparcie m.in. z rezerwy pana premiera. Tylko w tym roku powiat olkuski otrzymał ponad pół miliona zł na wsparcie, na dofinansowanie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Ja cieszę się, bo ten budynek tutaj naprawdę jest funkcjonalny i tak naprawdę pokazuje, że administracja powiatowa wchodzi w XXI w. - objaśnił Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski. 

Dodajmy, że prace projektowe nad budową Powiatowego Centrum Wsparcia w Wieliczce rozpoczęły się już 4 lata temu. Prace budowane wszczęto natomiast w 2019 roku. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe