III Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego w Lusławicach

  • 25.11.2021, 20:46
  • Gabriela Kudła
nazwaiii-powiatowy-dzien-pracownika-socjalnego.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Na co dzień mierzą się z najtrudniejszymi przypadkami ludzkiej bezradności, jest to praca dla ludzi z pasją i dużą dozą empatii. Mowa o pracownikach socjalnych, ponieważ to oni byli bohaterami dzisiejszego wydarzenia. Ich święto obchodzone 21 listopada, zostało nieco przeniesione w czasie, p o to by móc obchodzić je w sposób wyjątkowy. Były nagrody, wyróżnienia i podziękowania, a to wszystko podczas obchodów, zorganizowanych przez Powiat Tarnowski.

 - Przede wszystkim zorganizowaliśmy to dlatego, że praca, którą wykonują pracownicy socjalni to jest bardzo szeroka praca. Począwszy od tych prac, które się wykonuje w gminach. Oczywiście na powiecie, tych zadań jest tak wiele i tak wiele pracowników jest zaangażowanych w tę pracę, że trzeba po prostu tu dzisiaj się spotkać, a żeby uhonorować te osoby, podziękować im za ich ciężką pracę, prace, która musi się charakteryzować wielką empatią, cierpliwością, wrażliwością na problemy każdego człowieka, bo każdy problem jest inny - mówił Roman Łucarz, Starosta Powiatu Tarnowskiego. 

 - Jako Powiat Tarnowski, jako zarząd powiatu, jako rada powiatu dbamy przede wszystkim o pensjonariuszy tych domów pomocy społecznej, ale również o pracowników i dzisiaj właśnie jest ich święto. Praca tych osób to bardzo ciężka praca, i chylę czoła przed nimi za to, że poświęcają się właśnie dla swoich pensjonariuszy, często godząc to i z życiem rodzinnym i poświęcając również część czasu życia rodzinnego, właśnie na swoją pracę zawodową, także szacunek wielki za to - dodawał Paweł Smoleń, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego. 

Gospodarzem wydarzenia w tym roku została Gmina Zakliczyn, a uroczystości odbyły się w  Europejskim Centrum Muzyki i m. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. 

 - Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj wspólnie samorządem powiatu tarnowskiego gościć pracowników socjalnych, którym właśnie możemy w ten sposób podziękować za ich bardzo ciężką, odpowiedzialną pracę, związaną z rozwiązywaniem problemów naszego społeczeństwa - tłumaczył Dawid Chrobak, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.

 - Idea tego dnia jest taka, żeby uczcić tę trudną pracę pracownika socjalnego. zamysł jest taki, żeby co roku organizować wspólnie z inną gminą - dodała Anna Górska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie. W uroczystości uczestniczyła także szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która podkreślała, że to właśnie pracownicy socjalni są zawsze na pierwszej linii frontu i każdego dnia niosą wsparcie drugiemu człowiekowi. 

 - W całej Polsce pracuje 3000 pracowników socjalnych. On każdego dnia służą wsparciem, pomocą drugiemu człowiekowi. To tak naprawdę jest zawód, który można powiedzieć, że jest pewną misją, te osoby każdego dnia spotykają się z trudnymi sytuacjami, wyciągają pomocną dłoń dla drugiego człowieka. I dlatego takie jak święto pracownika socjalnego to jest ten moment zatrzymania i przede wszystkim podziękowania. Możemy podziękować oczywiście przez listy gratulacyjne, nagrody, ale przede wszystkim staramy się też systemowo podziękować - podkreślała Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 


O tym co ważne w pełnieniu roli pracownika socjalnego, opowiedziała nam Pani Danuta Marek, która od ponad 20 lat pracuje pracuję w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach.  

 -  To trzeba polubić, to trzeba lubić ludzi, umieć rozwiązywać problemy tych ludzi, pomagać im. Praca pracownika nie należy do najłatwiejszych, ale trzeba to polubić i z pają wykonywać swoją pracę. Trudna jest, bo są różne środowiska, z różnymi ludźmi ma się doczynienia, także nie jest to łatwa praca - mówiła Danuta Marek. 


Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, tłumaczył, że gala zorganizowana w ten sposób, jest doskonałym sposobem, aby móc wyrazić uznanie i szacunek, dla wszystkich pracowników socjalnych. 

 - Wykonują tę pracę, tak istotną dla tych środowisk wszystkich, którzy są osoby wymagające wsparcia. Osoby, które same sobie nie poradzą, mają trudną sytuację czasami z różnych przyczyn niezależnych od nich samych. Ta obecność tych pracowników socjalnych. Ich wrażliwość, empatia jest tym, co powoduje, że to ich życie, czasami trudne jest życiem radośniejszym i lepszym - dodał Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Dodajmy, że Dzień Pracownika Socjalnego w powiecie tarnowskim świętowany jest już po raz trzeci.  Pierwsze wydarzenie miało miejsce w Gminie Ryglice, natomiast drugie w 2020 roku ze względu na pandemie zostało zorganizowane online. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe