Zespół dworsko-parkowy w Lusławicach pod opieką skarbu państwa

  • 24.11.2021, 19:49
  • Gabriela Kudła
skarb-panstwa-nabyl-dwor-i-ogrod-pedereckich.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
XVIII-wieczny dwór w którym ponad 40 lat mieszkali Elżbieta i Krzysztof Pendereccy trafił pod opiekę Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach tym samym stając się własnością Skarbu Państwa. Rozmowy na temat odpłatnego przekazania państwu 16-hektarowego arboretum rozpoczęto już kilka lat temu. W marcu 2019 roku podpisano list intencyjny, a w środę w obecności Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego ogłoszono umowę w tej sprawie.

 - To spełnienie woli Pana profesora, która została tutaj pokazana i realizowana, właśnie podczas podpisania umowy pomiędzy Ministerstwem Kultury, panem profesorem wicepremierem Piotrem Glińskim, a właśnie panem profesorem Pendereckim - mówił Dawid Chrobak, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.

 - Z punktu widzenia dendrologi, z punktu widzenia nauki o drzewach, o przyrodzie to jest to rzecz wyjątkowa. U Pendereckiego zawsze była relacja z przyrodą, z naturą bardzo ważna i on stworzył takie podwaliny wiedzy praktycznej na temat relacji pomiędzy kompozycją dzieła muzycznego a kompozycją dzieła przyrodniczego, więc to też będzie na pewno obszar, który będzie poznawany przez ludzi, którzy będą odwiedzali to miejsce - relacjonował Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 - Zwiększy się absolutnie atrakcyjność samego Europejskiego Centrum Muzyki im. śp. Krzysztofa Pendereckiego. Zespół dworsko-parkowy, będzie udostępniony dla szerokiej publiczności, można powiedzieć każdy będzie mógł zwiedzić ten zespół, a naprawdę jest co oglądać, bo osobiście już kilkakrotnie tam byłem i zwiedzałem również park. Więc będzie duża kolejna atrakcja na ziemi tarnowskiej dla zarówno mieszkańców Małopolski, ale również dla turystów - dodawał Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego. 

Poseł na Sejm RP Józefa Szczurek Żelazko, podkreślała, że zawarta umowa daje dodatkowe możliwości na poszerzenie działalności obiektu.

 - Bardzo się cieszę, że minister kultury widzi potrzebę współpracy, nie tylko z dużymi instytucjami kultury, jakie wspiera, w skali całego kraju w dużych miastach, w Warszawie, w Krakowie czy też innych dużych miastach, ale widzi potrzebę wspierania również takich obiektów jak tutaj u nas w Lusławicach. Jest to wyjątkowe miejsce, bo przecież nie w każdym regionie naszego kraju, w takich małych miejscowościach jak Lusławice znajdują się takie obiekty kultury, gdzie tak naprawdę, ściąga tu wiele ludzi, wiele osób, które chcą czynnie brać udział w tych wydarzeniach kulturalnych - dodała Józefa Szczurek - Żelazko, Poseł na Sejm RP. 


Europejskie Centrum Muzyki chce aby zespół dworsko-parkowy był miejscem otwartym dla wszystkich, także dla społeczności lokalnej. 

 - Dla instytucji kultury jako i dla mnie jako zarządzającego tą instytucją, wielka radość to jest znaczące powiększenie tego stanu posiadania majątku, ale przede wszystkim co najważniejsze, możliwość proponowania znakomitej oferty programowej centrum. Nie tylko zwiedzanie tego pięknego miejsca, nie tylko uczynienie z dworu obiektu takiego o charakterze muzealnym, ale również olbrzymie możliwości działalności programowej, koncerty, festiwale, spotkania ekspozycje, prezentacje - mówił Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach


Przypomnijmy, że centrum jest instytucją kultury współprowadzoną przez resort kultury i dziedzictwa narodowego, samorząd województwa małopolskiego oraz Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki.

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe