Opornik, rezystor – co to jest i jakie ma zastosowanie?

 • 19.11.2021, 13:53
 • Artykuł partnera
Opornik, rezystor – co to jest i jakie ma zastosowanie?
Opornik elektryczny, rezystor to element obwodu elektrycznego, którego funkcją jest ograniczenie prądu w nim płynącego. Mówiąc prościej – reguluje on natężenie prądu elektrycznego przepływającego przez urządzenie.

Jak działa opornik?

Rezystor zbudowany jest z materiału oporowego, który pokryty jest warstwą izolacyjną. Każdy opornik ma dwa wyprowadzenia, pozwalające połączyć go z układem elektrycznym. Materiał oporowy może być wykonany z różnych tworzyw. Wpływa on na parametry rezystora.

Opornik elektryczny działa zgodnie z prawem Ohma. Podczas przepływu prądu zamienia energię elektryczną w ciepło.

Istnieje 6 typów rezystorów.

 • Rezystory drutowe (precyzyjne) – składają się z drutu nawiniętego na korpus z ceramiki lub tworzywa sztucznego. Charakteryzuje się dużą stabilnością i odpornością na wyładowania. Ich wadą jest jednak niska wytrzymałość temperaturowa.
 • Rezystory foliowe – składają się z foli powstałej ze stopu metali, umieszczonej na ceramicznym podłożu. Rezystory tego typu znane są z doskonałych parametrów.
 • Rezystory węglowe – rodzaj rezystorów warstwowych. Warstwa rezystancyjna wykonana jest z węgla i w procesie naparowania naniesiona na rurkę ceramiczną. Parametry takiego rezystora zależne są od grubości warstwy węglowej.
 • Rezystory metalowe – kolejny rodzaj rezystorów warstwowych. Materiałem oporowym są w nich stopy metali naniesione na ceramiczne podłoże. Tak jak w rezystorach węglowych ich parametry zależne są od grubości warstwy rezystancyjnej.
 • Rezystory mocy – ich głównym zadaniem jest odprowadzenie ciepła. Charakteryzują się wydzielaniem bardzo dużej mocy. Ich budowa zazwyczaj bazuje na rezystorze drutowym zamkniętym w obudowie.
 • Rezystory bezpiecznikowe – ich działanie jest takie samo jak bezpiecznika, czyli ochrona obwodu elektrycznego.

Opornik – zastosowanie

Rezystory znajdziesz w każdym urządzeniu, którego używasz w domu. Niezależnie czy jest to suszarka, radio, czy zmywarka – każde z tych urządzeń, poza oczywistymi częściami, zawiera też opornik. Główne zastosowanie oporników w urządzeniach elektrycznych to:

 • zabezpieczenie przed przeciążeniem;
 • zmniejszanie napięcia elektrycznego;
 • regulacja parametrów urządzenia;
 • wytwarzanie ciepła.

Co to oznacza? Opornik odpowiada np. za regulację głośności, zmianę natężenia światła, regulację siły nawiewu. Dzięki rezystorowi nagrzewa się piekarnik elektryczny czy podgrzewa blat drukarki 3D.

Skorzystaj z oferty sklepu TME.eu. Nasi doradcy odpowiedzą na każde pytanie. Przyjdź do nas lub napisz przez formularz kontaktowy umieszczony w sekcji „Kontakt”.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe