Jak i kiedy można wyrobić tymczasowe tablice?

  • 19.11.2021, 10:25
  • Artykuł partnera
Jak i kiedy można wyrobić tymczasowe tablice?

Oprócz dowodu rejestracyjnego, ważnego przeglądu technicznego i tablic rejestracyjnych, do najważniejszych czynników niezbędnych do poruszania się po drodze w Polsce należy również ważne ubezpieczenie OC. Co jednak w przypadku sprowadzenia samochodu z zagranicy i czekania na wyrobienie nowych tablic rejestracyjnych? Czy możemy się poruszać po drodze takim autem? Tak, ale powinniśmy posiadać tymczasowe tablice rejestracyjne.

 

  • Samochód sprowadzany z zagranicy a OC - o czym warto pamiętać?

  • Tymczasowe tablice rejestracyjne

  • Wnioskowanie o próbne tablice rejestracyjne

 

Co trzeba wiedzieć na temat oznaczania pojazdów? W tekście poznasz kilka faktów istotnych w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy.  

 

Samochód sprowadzany z zagranicy a OC - o czym warto pamiętać?

Wyrobienie tymczasowych tablic rejestracyjnych jest bardzo ważną czynnością. Dzięki próbnym tablicom rejestracyjnym możemy sprowadzić auto z zagranicy, które nie ma już ważnych tablic rejestracyjnych. Wydział komunikacji wyda wówczas tablice rejestracyjne tymczasowe, które będą ważne przez okres trzydziestu dni. Po upływie tego terminu będziemy zobowiązani zwrócić otrzymane tablice w Wydziale Komunikacji, w którym - jeśli dopełnimy wymaganych formalności - dokonamy rejestracji samochodu oraz zdobędziemy niezmienne tablice rejestracyjne. Niezależnie jednak od tego, czy kupujemy samochód w kraju, czy za granicą konieczne jest wykupienie polisy. Mamy wówczas dwie opcje do wyboru – całoroczne ubezpieczenie lub krótkoterminowe.

 

Tymczasowe tablice rejestracyjne

Nasze własne potrzeby określają charakter ubezpieczenia jakie ostatecznie wybierzemy. Kluczowe znaczenie do określenia wysokości stawki będą mieć dane techniczne pojazdu oraz informacje na temat jego posiadacza.

Dla bardzo wielu kierowców istotna jest kwestia, która opisuje tymczasowe tablice rejestracyjne a OC. Jeśli wybieramy krótkoterminową polisę OC, otrzymujemy 30 dni ubezpieczenia, które będzie niezbędne do uczestnictwa w ruchu drogowym. W trakcie tego okresu powinniśmy dopilnować wszystkich formalności (m.in. zawiezienie auta do warsztatu , dokonanie niezbędnego badania technicznego w Wydziale Komunikacji). Dodajmy, że krótkoterminowa polisa jest formą ubezpieczenia nie odnawiającą się automatycznie, a w chwili skończenia umowy nasz samochód traci ubezpieczenie. Jeśli wówczas nie zdecydujemy się na wykup polisy, narazimy się na bardzo dotkliwe kary.

Dlatego też powinniśmy się zastanowić nad postawieniem na polisę całoroczną. Warto pamiętać o tym, że informacje o właścicielu oraz dane techniczne pojazdu nie ulegną zmianie na przestrzeni miesiąca, dlatego wysokość składki będzie taka sama. Marka samochodu i wysokość składki mają ze sobą dużo wspólnego, ponieważ na koszt polisy ma m.in. wpływ takich parametrów jak moc silnika czy jego pojemność.

Polisa całoroczna jest rozwiązaniem, które pomaga nam uniknąć sytuacji, w której moglibyśmy po prostu zapomnieć o nadchodzącym terminie końca umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Całoroczne ubezpieczenie OC sprawia, że nie trzeba sobie zaprzątać tym głowy. Po upływie roku ubezpieczenie zostaje automatycznie przedłużone. Pamiętajmy jednak, by po dopełnieniu wszystkich formalności w Wydziale komunikacji oraz zdobyciu docelowych tablic rejestracyjnych, zgłosić ten fakt do naszego ubezpieczyciela, który jest odpowiedzialny za zaktualizowanie niezbędnych informacji. Więcej na ten temat możemy przeczytać na http://ocetka.pl/.

 

Wnioskowanie o próbne tablice rejestracyjne

Zdobycie próbnych tablic rejestracyjnych będzie możliwe, jeśli uda nam się dopełnić wszystkich niezbędnych formalności w Wydziale Komunikacyjnym. Będziemy musieli dostarczyć wypełniony wniosek, do którego trzeba dołączyć:

  • dokument, który potwierdza własność pojazdu;
  • dowód rejestracyjny;
  • tablice rejestracyjne (w przypadku ich braku wymagane jest oświadczenie);
  • kartę pojazdu (jeżeli została wydana).

Oprócz tego, podczas wnioskowania o uzyskanie próbnych tablic rejestracyjnych przy samochodzie, który jest sprowadzany, należy przedstawić potwierdzenie opłacenia akcyzy oraz potwierdzenie odprawy celnej.

 

undefined

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe