150. rocznica urodzin Jana Szczepanika w Tarnowie obchodzona cały rok. Wydarzenia rozpoczną się od stycznia

  • 16.11.2021, 19:30
  • Gabriela Kudła
obchody-roku-jana-szczepanika.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Po tym jak tarnowscy radni jednogłośnie zdecydowali, że 2022 rok zostanie ustanowiony w Tarnowie rokiem Jana Szczepanika, Komitet Obchodów 150-lecia rocznicy jego urodzin natychmiast rozpoczął przygotowania do realizacji wydarzeń upamiętniających genialnego wynalazcę. W Tarnowie główne przyszłoroczne obchody planowane są na 13 czerwca, ponieważ to właśnie na wtedy przypadają urodziny Jana Szczepanika.

 - Ja myślę, że w Tarnowie ten grunt i świadomość "Szczepanikowa" istnieje od dawna i wśród mieszkańców ona jest. Ale bardzo nam zależy na tym, żeby trochę dalej tym pójść i że ta postać, bardzo sprawcza, gorąca głowa, bardzo kreatywny człowiek może być na dzisiejsze czasy też pięknym wzorem i takim impulsem do działania dla ludzi młodych - mówiła Agnieszka Kawa, zastępca prezydenta Tarnowa.

 - W ogóle pomysł zrodził się w izbie przemysłowo handlowej na spotkaniu z panią prezes Renatą Łabędź, prezes Naczelnej Organizacji Technicznej i uznaliśmy, że postać tego genialnego wynalazcy to jest tak ważna postać, że trudno obojętnie przejść wokół tej postaci i w związku z tym postanowiliśmy w sposób szczególny uhonorować Jana Szczepanika. Przygotowując te obchody urodzin w sposób szczególny - mówił Marek Rzepka, prezes zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie. 


Wydarzenia związane z Janem Szczepanikiem rozpocząć mają się już w styczniu. 

 - Rozpoczniemy w styczniu od takiego no malej jednak ale takiej gali, która odbędzie się w muzeum okręgowym w Tarnowie, a konkretnie w ratuszu gdzie będziemy prezentować największy, najpiękniejszy a jednocześnie najcenniejszy zabytek, który pozostał po Janie Szczepaniku, czyli słynną apoteozę. W kolejnych miesiącach będziemy tutaj odsłaniać pewne elementy, które są być może troszeczkę znane ale też takie, których no dzisiaj nie chciałbym zdradzać. W kwietniu będą główne uroczystości w mieście Krośnie, tak jak było to powiedziane. Będzie też odsłonięty mural staramy się aby powstała ławeczka im. Jana Szczepanika. W kolejnych miesiącach będą oczywiście też elementy które będą pokazywane na wystawie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, ta wystawa początkowo będzie prezentowana w Krośnie następnie tutaj od czerwca będzie dostępna w naszym muzeum przy rynku - tłumaczył Mieczysław Czosnyka, prezes Fundacji im. Jana Szczepanika.


Chcąc przyciągnąć młodzież, dzień przed urodzinami Jana Szczepanika planowany jest plenerowy koncert zespołu Pectus.

 - Ten koncert pod nazwą "Szczepaniki dla Szczepanika" wokół sceny koncertowej przewidujemy wystawy plenerowe, gdzie młodzież, która podejrzewamy będzie licznie zgromadzona na koncercie, będzie mogła prześledzić i zapoznać się w ogóle z życiem, z całą pracą Szczepanika, którą wykonał w ogóle ze wszystkimi jego wynalazkami, patentami. Także myślę że tutaj, ten koncert odniesie duży sukces i będzie naprawdę wspaniałym miejscem gdzie przybliżymy Jana Szczepanika dla młodzieży - dodawał Marek Rzepka.


Nieprzypadkowo w szeregach komitetu przygotowującego cykl wydarzeń  znaleźli przedstawiciele z dwóch miast. Tarnowa i Krosna. 


Uroczystości związane z rokiem Szczepanika zakończyć mają się w listopadzie specjalną konferencją podsumowującą wydarzenia. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe