11 listopada w Szczucinie. Poświęcono mogiłę powstańców styczniowych

  • 11.11.2021, 16:43
  • Wioletta Zarębska
11-listopada-w-szczucienie-poswiecono-mogile-powstancow-styczniowych.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Szczucin uczcił 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie rozpoczęto od złożenia wiązanek kwiatów pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego oraz przy kwaterze pamięci narodowej. Następnie uroczyście przemaszerowano do kościoła, gdzie najpierw wybrzmiał koncert, a później odbyła się msza święta.

- To nie jest pierwszy raz w ten sposób obchodzenia uroczystości. Obchodzimy od godziny 10.00 do mam nadzieję popołudnia i to przy takiej licznej obecności naszych mieszkańców. Zresztą ta postawa patriotyczna to u nas nie jest obca, tutaj zawsze odbywały się duże manifestacje polskości związane z przywiązaniem do tej wolności, którą dzisiaj świętujemy – wyjaśniał Jan Sipior, burmistrz miasta i gminy Szczucin.

W trakcie patriotycznego świętowania 11 listopada nawiązano też do przeszłości. Na cmentarzu parafialnym uroczyście poświęcono odnowiony pomnik powstańców styczniowych z 1863 roku oraz grób ich dowódcy – majora Edwarda Dunajewskiego.

- To byli uczestnicy powstania styczniowego i samorząd gminy Szczucin wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o współfinansowanie i odnowienie tego obelisku. Bardzo się cieszę, że tego typu inicjatywy tu na terenie gminy Szczucin są, ponieważ jesteśmy im za to wdzięczni i zobowiązani żeby dbać o tych bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości – dodawał poseł Wiesław Krajewski.

W zbiorowej mogile na cmentarzu w Szczucinie zostali pochowani powstańcy, którzy utonęli w trakcie przeprawy przez Wisłę lub zmarli w wyniku odniesionych ran na polu bitwy pod Gacami, którą stoczono 20 czerwca 1863 roku.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe