XXII Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy w Łowczówku

  • 07.11.2021, 17:36
  • Daria Kurczab
xxii-ogolnopolski-zlot-niepodleglosciowy-w-lowczowku.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Już po raz XXII na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku odbył się Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy. O godzinie 11:00 rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych w bitwie legionistów. W trakcie części oficjalnej wójt gminy Pleśna przywitał przedstawicieli władz państwowych oraz samorządowych.

- Ja bardzo się cieszę z obecności tylu przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, ale przede wszystkim cieszę się z obecności mieszkańców i młodzieży, bo to tutaj jest ta wartość przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jeżeli pamięć o legionistach, którzy tutaj walczyli, będzie przekazywana, to ta pamięć nie zginie – wyjaśniał Józef Knapik, wójt gminy Pleśna.

- Piękne uroczystości. To już po raz XXII niezwykle wymowne słowa pana wójta gminy Pleśna Józefa Knapika, który w swoim przemówieniu zadał pytanie Kim jest dzisiaj Polska? My, Polacy i dzisiaj my tutaj swoją obecnością dajemy odpowiedź na to pytanie, że to my to my jesteśmy tą Polską – mówiła posłanka Anna Pieczarka.

Wiceminister nauki podkreślał, że Łowczówek to ważne miejsce na mapie nie tylko regionu, ale i całej niepodległej Polski.- Oczywiście to jest miejsce szczególne. Ja zawsze powtarzam, że kiedy tutaj przychodzimy do tego miejsca, to właściwie jest to rodzaj takiej pielgrzymki narodowej, bo to jest takie miejsce, w którym staramy się sobie naprawdę nie tylko wyobrazić, ale pomyśleć w tych kategoriach, jakie były właściwe dla tych młodych ludzi, którzy walczyli za naszą niepodległość, za naszą wolność – podkreślał wiceminister Włodzimierz Bernacki.

Podczas uroczystości podkreślano, jak ważne jest krzewienie patriotyzmu w młodym pokoleniu.

- To od młodych zależy, czy pamięć o tych legionistach tych bohaterach, którzy ponad 100 lat temu wywalczyli dla nas niepodległość, przetrwa czy ta niepodległość takim trudem uzyskana po okresie zaborów po tak długiej latach niewoli będzie dostępna, będzie czymś, co doświadczą następne pokolenia. Nasza ojczyzna umiłowana na młodych liczy i ich obecność dzisiaj jest świadectwem, że miłość do ojczyzny ciągle jest w sercu młodego pokolenia – zaznaczał Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Jak co roku powiat tarnowski włączył się do organizacji wydarzenia.

- Piękne wydarzenie, które jest pamiątką tych wydarzeń, które miejsce tu miały 107 lat temu. Co roku jako Powiat Tarnowski upamiętniamy te wydarzenia wspólnie z panem wójtem Pleśnej oraz panią burmistrz Tuchowa. Oddajemy hołd poległym legionistom, którzy 107 lat temu walczyli jeszcze podległej Polsce, ale pewnie z myślą o to, że pierwsza wojna światowa i konflikt między mocarstwami zaborczymi jest szansą na odzyskanie niepodległości – podkreślał Roman Łucarz, starosta tarnowski.

- Podczas uroczystości mieszkańcy mieli możliwość zaszczepić się przeciw COVID-19-– mówiła Marzena Stańczyk z punktu szczepień. 

Ostatnim punktem obchodów była biesiada przy ognisku, podczas której miało miejsce śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe