PiS ma już kandydata na prezydenta Warszawy. Kto rzuci rękawicę Trzaskowskiemu?

  • 29.10.2021, 10:23 (aktualizacja 29.10.2021, 14:37)
  • News4Media
PiS ma już kandydata na prezydenta Warszawy. Kto rzuci rękawicę Trzaskowskiemu? UM Warszawa, Krzysztof Gumul/KPRP
Młody, promowany w TVP. Według politycznych spekulacji to on ma walczyć o prezydenturę w stolicy. To wynik porozumienia PiS ze Stowarzyszeniem „OdNowa”.

„OdNowa” to formacja Marcina Ociepy, wiceministra obrony narodowej, który właśnie podpisał porozumienie koalicyjne z Prawem i Sprawiedliwością. Stowarzyszenie weszło w skład Zjednoczonej Prawicy, a na konferencji, na której ogłoszono ten fakt, Jarosław Kaczyński oświadczył: „Była rozmowa i to jest zawarte także już w porozumieniu o przyszłym kandydacie na prezydenta Warszawy. To bardzo ważna sprawa, ważna dla nas, ważna dla całego obozu, ważna także dla „OdNowy”. I sądzę, że to będzie z czasem coś, co wywrze wpływ na wydarzenia polityczne w naszym kraju. Jest w tej chwili zbyt wcześnie, by mówić o konkretach, o personaliach”.

Jedno nazwisko

Ale w politycznych kuluarach takie rozmowy już trwają. Według zakulisowych informacji kandydatem na prezydenta Warszawy ma być Jakub Banaszek. Obecny prezydent Chełma (województwo lubelskie) ma rzucić rękawicę Rafałowi Trzaskowskiemu z PO.

Banaszek, rocznik 1991 pochodzi z Chełma. Studiował prawo oraz prawo medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2014 – 2018 był radnym dzielnicy Ochota. W przeszłości związał się mocno z Porozumieniem Jarosława Gowina. Był doradcą premiera Mateusza Morawieckiego i szefem gabinetu politycznego wicepremier Jadwigi Emilewicz. W 2018 roku wygrał wybory na prezydenta Chełma pokonując, w drugiej turze, rządzącą miastem Agatę Fisz z Lewicy. Ostatnio rozstał się formalnie z Porozumieniem.

Gwiazdka samorządu

Jakub Banaszek ma dla PiS kilka politycznych walorów. Rządzi jednym z nielicznych prezydenckich miast w Polsce, które są w posiadaniu tej partii. Wykonuje ruchy, które podobają się mieszkańcom. To np. wprowadzenie darmowej komunikacji na terenie Chełma czy nieznaczne obniżenie stawek za wodę i ścieki. Opierając się na tym, czasami „Wiadomości” TVP zestawiają go z Rafałem Trzaskowskim, pokazując, że Warszawa jest źle zarządzana, a w 62-tysięczny Chełm znacznie lepiej. Dzięki swoim politycznym powiązaniom Banaszek sprowadza do miasta państwowe inwestycje. To np. zapowiadane Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej ze 120 etatami. Właśnie ogłosił: „Kolejne miejsca pracy w ramach deglomeracji - 2.11 rusza zamiejscowy oddział Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji”.Ostatnio o prezydencie Chełma było głośno za sprawą jego planów powiększenie miasta o ościenne miejscowości. Zaprotestowali jednak mieszkańcy gminy Chełm, którzy zorganizowali manifestacje a na swoich płotach wywiesili banery. Można było na nich np. przeczytać „Łapy precz od gminy” albo „Nasza gmina, nasze życie, hej, Banaszek, pasożycie”. Ostatecznie udało się zawrzeć porozumienie, na mocy którego miasto ma przejąć tylko niezamieszkałe tereny. Niedawno Banaszek wszedł w skład prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju, w której ma się zajmować samorządem. Matka prezydenta Chełma, Anna, jest posłem klubu PiS.

Wybory samorządowe mają się odbyć jesienią 2023 roku, ale możliwe jest ich przesunięcie na wiosnę roku następnego.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe